Papoušek překrásný

Psephotus pulcherrimus

Výskyt: Jih Queenslandu
Velikost: 27 cm
Hmotnost: 70-80 g
Kroužek: 4,5 mm
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubační doba: 19 dnů
Potrava: Semena trav a bylin
velikost písma:  A A A
22.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     19847 zobrazení     0 komentářů

Původní vědecký název tohoto druhu byl Platycercus pulcherrimus Gould, 1845.

Papoušek překrásný obývá jih Queenslandu a sever Nového Jižního Walesu (téměř vyhynulý), jedná se o monotypický druh.

Popis

Sameček má temeno černé, týl, záda a křídla tmavohnědá. Čelní pásek, malé krovky křídelní, břicho a spodní křídelní krovky mají červenou barvu. Hlava, strany krku, hrdlo a prsa má modrozelené, kostřec a horní krovky ocasní zelenomodré. Samička má matnější zbarvení, její čelní pásek je žlutavý, s malým dílem červené barvy. Vzhled mladých ptáků není spolehlivě doložen.

Biotop

Otevřené savanové lesy a údolí, kterými protékají řeky a potoky.

Hnízdní sezóna probíhá v přírodě od září do února (mnohdy i do března). Hnízda buduje ve vrcholcích terestrických termitišť a občas i v písečných dunách a v březích řek. Snůška obsahuje 3-5 vajec a jejich inkubace trvá přibližně 19 dnů.

Chov v zajetí

Je velice složité popisovat chov tohoto papouška, protože zkušeností s jeho chovem je opravdu minimum. Přestože je papoušek překrásný považován za vyhubeného, objevují se zprávy, že v odlehlejších a málo přístupných lokalitách ještě v malém množství žije.

V Evropě nebyl ve dvacátém století papoušek překrásný prakticky vůbec chován. Jediné zprávy o jeho chovu a odchovu jsou z osmdesátých let devatenáctého století. Tehdy byl dovážen především do Anglie, na kontinent pouze sporadicky. Podle Grahla byl poprvé odchován v roce 1878 v Belgii. Zřejmě byl chován také u nás, protože jej Fr. Petzold představil v letech 1870 - 1880 v Praze na výstavách.

Existuje i názor, že tento druh by mohl být křížencem jiných zástupců r. Psephotus, ale ten byl prokazatelně vyvrácen analýzou DNA mrtvých jedinců.

V případě, že by se podařilo získat tohoto papouška do chovu, lze předpokládat, že problematika chovu by se příliš nelišila od chovu jeho nejbližších příbuzných - papoušků žlutoramenných.

Papoušek překrásnýNázvy ve světě

Latinsky: Psephotus pulcherrimus, Anglicky: Paradise Parrot, Německy: Paradiessittich, Dánsky: Paradissangparakit, Španělsky: Perico del Paraíso, Finsky: paratiisikaija, Francouzsky: Perruche de paradis, Italsky: Parrocchetto del Paradiso, Japonsky: gokurakuinko, Japonsky 2: ゴクラクインコ, Holandsky: Paradijsparkiet, Norsky: Paradisparakitt, Polsky: swiergotka rajska, Rusky: Райский плоскохвостый попугай, Slovensky: speváčik rajský, Švédsky: Paradisparakit, Čínsky: 极乐鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.