Vzhled
Délka těla se u papouška zemního pohybuje kolem 30 centimetrů a dosahuje hmotnosti v rozmezí 68 - 83 gramů. Hlava je hnědozelená s červeným páskem na čele, oči má papoušek zemní hnědé a zobák šedý. Krk, prsa, břicho, křídla a ocas jsou hnědozelené. Končetiny šedé. Mladí ptáci mají kratší ocas, hnědé oči a jejich zbarvení je celkově méně výrazné.
Poddruhy
Pezoporus wallicus flaviventris - papoušek zemní západní
Pezoporus wallicus wallicus - papoušek zemní východní
Život v přírodě
Ve volné přírodě se papoušek zemní vyskytuje na pobřeží západní Austrálie a Tasmánii. Žijí v otevřené travnaté a křovinaté krajině v blízkosti pobřeží. Vyskytují se pouze jednotlivě nebo párech.
Chov
Tento klidný papoušek je aktivní především v noci. V České republice není chován. V přírodě hnízdí papoušek zemní v křovinách nebo u kořenů stromů. Samice snese do hnízda 3 - 4 vejce, které posléze zahřívá 21 dnů. Mladí opouštějí hnízdo po 4 týdnech. Živí se semeny, ovocem a zeleninou, listy, zemními kořínky,...
Krmivo
Semena trav a směs prosa, lesknice, oves, niger, semena plevelů a konopí, zelené části rostlin (ptačinec prostřední, bodlák, pampeliška, kapusta), měkké potraviny, jako jsou vejce a krmný hmyz.
Komentáře ke zvířeti