Papoušek žlutočelý

Poicephalus flavifrons

Výskyt: Etiopie
Velikost: 28 cm
Kroužek: 7,5 mm
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
22.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12971 zobrazení     3 komentáře

Popis

V dospělosti dorůstá papoušek žlutočelý délky těla až 28 cm a je řazen mezi středně velké papoušky. Ve zbarvení převládá zelená barva s jasně žlutou obličejovou částí. Oči má červenooranžové, zobák hnědošedý. Ocas má barvu hnědou, končetiny jsou šedé.

Poddruhy

Poicephalus flavifrons flavifrons
Poicephalus flavitrons aurantiiceps

Život v přírodě

Ve volné přírodě se papoušek žlutočelý vyskytuje v Africe, konkrétně Etiopii ve výšce od 1800 do 3000 metrů nad mořem. Žije v lesích a savanách, většinou je viděn v párech nebo malých skupinkách kolem dvaceti jedinců, často se objevuje ve společnosti agapornisů etiopských. Projevuje se pronikavými skřeky, každý večer se vrací přespat na stejný strom. Ve volné přírodě se živí obilím na polích, ovocem a různými semeny.

Chov

V současné době není v zajetí pravděpodobně vůbec chován, mimo zemi jeho výskytu Etiopii. Nicméně se dá předpokládat, že některé nároky by byly shodné s jinými středně velkými papoušky stejného rodu. Voliéra se doporučuje 3 x 1 x 2 metry kombinovaná s vnitřním záletem.

Krmivo

Základem krmné dávky je směs semen složena z prosa, světlice barvířské, rýže, pšenice, ovsa, pohanky, lesknice, čerstvých piniových oříšků, omezené množství slunečnice, to vše suché nebo klíčené. Z ovoce jsou vhodná jablka, hrušky, banány, fíky dále bobule jeřabin. Ze zeleniny pak přijímají mrkev, celer, kukuřici, zelené fazolky a hrášek v lusku. Samozřejmostí jsou vitaminové doplňky a možné je předkládat i kompletní granule.

Papoušek žlutočelýNázvy ve světě

Latinsky: Poicephalus flavifrons, Anglicky: Yellow-fronted Parrot, Německy: Schoapapagei, Dánsky: Gulpandet Papegøje, Španělsky: Lorito Carigualdo, Finsky: etiopiankaija, Francouzsky: Perroquet à face jaune, Italsky: Pappagallo facciabianca, Japonsky: kibitaihanenagainko, Japonsky 2: キビタイハネナガインコ, Holandsky: Geelmaskerpapegaai, Norsky: Gulmaskepapegøye, Polsky: afrykanka zóltoglowa, Rusky: Желтолицый длиннокрылый попугай, Slovensky: papagáj žltočelý, Švédsky: Gulpannad papegoja, Čínsky: 黄头鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.02.2022, 13:20
Helou Jardo, ano určite ak su financie,podmienky a zaujem ich chovat treba do toho ist . Je dost chovaných parou v EU a bude sa len zvyšovat . Aj ja to zvažujem .
11.01.2022, 22:17
Zdravím, ano tento vzácný papoušek z rodu Poicephalus se chová a odchovává jak v Česku (asi od r.2010), tak i na Slovensku a samozřejmě i v zahraničí. Jejich cena byla a je dost vysoká. Za mladý pár 25000€ a teď mám nabídku za to samé 9.500€. No, ale nevím jestli do toho jít z důvodu sehnání dalšího nepříbuzného chovného materiálu!
Takže jen tolik pro informaci. S pozdravem Jarda
10.01.2014, 12:43 cone
CHOV : v Evropě je chován v Dánsku, několik párů by se mělo nacházet v chovech čaských a slovenských chovatelů.