Popis
V dospělosti dorůstá papoušek žlutočelý délky těla až 28 cm a je řazen mezi středně velké papoušky. Ve zbarvení převládá zelená barva s jasně žlutou obličejovou částí. Oči má červenooranžové, zobák hnědošedý. Ocas má barvu hnědou, končetiny jsou šedé.
Poddruhy
Poicephalus flavifrons flavifrons
Poicephalus flavitrons aurantiiceps
Život v přírodě
Ve volné přírodě se papoušek žlutočelý vyskytuje v Africe, konkrétně Etiopii ve výšce od 1800 do 3000 metrů nad mořem. Žije v lesích a savanách, většinou je viděn v párech nebo malých skupinkách kolem dvaceti jedinců, často se objevuje ve společnosti agapornisů etiopských. Projevuje se pronikavými skřeky, každý večer se vrací přespat na stejný strom. Ve volné přírodě se živí obilím na polích, ovocem a různými semeny.
Chov
V současné době není v zajetí pravděpodobně vůbec chován, mimo zemi jeho výskytu Etiopii. Nicméně se dá předpokládat, že některé nároky by byly shodné s jinými středně velkými papoušky stejného rodu. Voliéra se doporučuje 3 x 1 x 2 metry kombinovaná s vnitřním záletem.
Krmivo
Základem krmné dávky je směs semen složena z prosa, světlice barvířské, rýže, pšenice, ovsa, pohanky, lesknice, čerstvých piniových oříšků, omezené množství slunečnice, to vše suché nebo klíčené. Z ovoce jsou vhodná jablka, hrušky, banány, fíky dále bobule jeřabin. Ze zeleniny pak přijímají mrkev, celer, kukuřici, zelené fazolky a hrášek v lusku. Samozřejmostí jsou vitaminové doplňky a možné je předkládat i kompletní granule.
Komentáře ke zvířeti
Vlado1234
Nepřihlášený uživatel
Takže jen tolik pro informaci. S pozdravem Jarda
cone