Pyrura bělouchý

Pyrrhura leucotis

Výskyt: Brazílie
Velikost: 23 cm
Hmotnost: 50-53 g
Kroužek: 5,5 mm
Počet vajec: 3-8 ks
Inkubační doba: 20-24 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
23.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     16935 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Pyrura bělouchý dosahuje v dospělosti délky kolem 23 cm a hmotnosti v rozmezí 50 - 53 g. Hlava je zbarvena různými odstíny hnědé, na zátylku je tyrkysové zbarvení. Kolem uší, jak už napovídá druhový název, je bílá skvrna. Oči jsou oranžovohnědé, zobák šedohnědý. Krk je vpředu jakoby posetý šupinkami, prsa jsou světle zelená, břicho červené. Křídla má pyrura bělouchý zbarvena rovněž zeleně s červenými rameny. Ocas je hnědozelený a končetiny šedé.

Poddruhy

Pyrrhura leucotis emma - pyrura bělouchý mirandský
Pyrrhura leucotis griseipectus - pyrura bělouchý menší
Pyrrhura leucotis leucotis - pyrura bělouchý bahijský

Život v přírodě

Domovinou tohoto druhu je Brazílie. Obývá lesy a jejich blízké okolí, paseky s pouze pár stromy, také kakaové plantáže a někdy zaletují i do vesnic. Žijí v hejnech, kde je 15 až 20 jedinců. Hnízdní období probíhá v přírodě od května do června. V důsledku mýcení lesů počty pyrury bělouchého bohužel klesají.

Chov

V zajetí se tento inteligentní a hravý papoušek chová pouze vzácně. Pokud se rozhodneme pro jeho chov, nabídneme mu k hnízdění budku s rozměry 20 x 20 x 70 cm. Samičky snáší zpravidla 3-8 vajec (rozměr vejce 26,5 x 20,5 mm), které inkubuje 20 - 24 dnů. Čerstvě vylíhlé mládě má hmotnost pouhé 3 - 4 g. Hnízdí opouštějí mladí pyrurové po 42 - 48 dnech. Při dobré péči se dožívá 12 - 15 let.

Krmivo

Základem krmné dávky je směs semen, jako jsou proso, oves, pohanka, konopí, slunečnice atd. Z ovoce by neměla chybět jablka, hrušky, banány, pomeranče ale třeba i mango, papája. Ze zeleniny je vhodná mrkev, celer, hrách a fazol v lusku.

Pyrura bělouchýNázvy ve světě

Anglicky: Maroon-faced Parakeet, Latinsky: Pyrrhura leucotis, Německy: Weißohrsittich, Dánsky: Hvidøret Conure, Španělsky: Perico Pintado, Finsky: raitasuomuaratti, Francouzsky: Conure leucotique, Italsky: Conuro orecchiebianche, Japonsky: hoojirourokoinko, Japonsky 2: ホオジロウロコインコ, Holandsky: Witoorparkiet, Norsky: Brunmaskeparakitt, Polsky: rudosterka rdzawolica, Portugalsky: tiriba-de-orelha-branca, portugalštině brazilské: tiriba-de-orelha-branca, Slovensky: klinochvost bielosluchý, Švédsky: Vitörad parakit, Čínsky: 白耳鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.