Vzhled
Jak už napovídá druhový název tohoto papouška, hlava, čelo, temeno a týl má tento druh černý, zbytek hlavy zelený nebo oranžový. Oči jsou hnědé, zobák černý. Krk a prsa jsou černo-bíle strakaté, břicho zelené. Křídla má pyrura černohlavý rovněž zelená s červenými rameny. Ocas zelený, končetiny šedé.
Výskyt
Pyrura černohlavý se vyskytuje v Peru, Brazílii a Bolívii. Žije ve vlhkých nížinatých tropických lesích. Během období rozmnožování žije v párech nebo malých skupinách, jinak v hejnech kolem třiceti jedinců.
Poddruhy
Pyrura černohlavý peruánský - Pyrrhura rupicola rupicola
Pyrura černohlavý brazilský - Pyrrhura rupicola sandiae
I přes jeho temperamentní povahu může být v kleci chován i s jinými papoušky. Pokud uvažujeme o rozmnožení tohoto druhu, je vhodné nabídnout páru budku spíše stojatého typu o rozměrech 20 x 20 x 76 cm. Krátce po jejím obsazení a páření snese samice 5-7 vajec. Inkubační doba je 23-24 dnů. Mladí pyrurové pak tráví ještě poměrně dlouhou dobu v budce, tu opouští až po 7-8 týdnech.
Krmivo
Denní krmná dávka by měla být složena ze směsí semen, proso, slunečnice, světlice,... a chybět nesmí ani nabídka nejrozmanitějších druhů ovoce a zeleniny (jablko, hruška, pomeranč, mrkev,...).
Komentáře ke zvířeti