Pyrura červenouchý

Pyrrhura hoematotis

Výskyt: Venezuela
Velikost: 25 cm
Kroužek: 5,5 mm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 23-25 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
23.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12575 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Oči tohoto papouška jsou hnědé s bílým okružím. Zobák je světle růžový. Hlava zelená s jasně červeným čelem a tmavě červenou skvrnou kolem uší - odtud druhový název červenouchý. Krk, prsa a břicho jsou zelené, křídla rovněž zelená s modrými konci. Ocas má červený a končetiny tmavě šedé.

Výskyt

V přírodě se pyrura červenouchý vyskytuje ve Venezuele, kde obývá horské lesy i otevřené prostranství a paseky. Žije v malých skupinkách o 3 až 12 jedincích. Mimo dobu hnízdění vzácně i v hejnech o 100 jedincích.

Poddruhy

Pyrura červenouchý modrokřídlý - P. hoematotis hoematotis
Pyrura červenouchý severní - P. hoematotis immarginata

V zajetí by měl být tento inteligentní a hravý papoušek chován ve voliérách o délce alespoň 2 metry. Usilujeme-li o odchov, umístíme na nejvyšší místo hnízdní budku o rozměrech 25 x 25 x 70 cm. Jako výstelku použijeme hobliny, samička si je upraví dle představ nebo je z budky dokonce vynosí. Až bude se svou prací spokojena začne se snůškou, která bude kompletní po snesení 4-6 vajec. Zahřívání trvá 23-25 dnů, po této době se líhnou mláďata, která stráví v budce dalších zhruba 7 týdnů.

Krmivo

Základ krmné dávky tvoří semena prosa, ovse, světlice, slunečnice, konopí atd. Chybět nesmí ani nejrozmanitější ovoce: jablka, pomeranče, hrušky.... a ze zeleniny předkládáme především mrkev, fazole, celer.

Pyrura červenouchýNázvy ve světě

Latinsky: Pyrrhura hoematotis, Anglicky: Red-eared Parakeet, Německy: Blutohrsittich, Dánsky: Rødøret Conure, Španělsky: Cotorra Colirroja, Finsky: venezuelanaratti, Francouzsky: Conure à oreillons, Italsky: Conuro orecchierosse, Japonsky: akamimiurokoinko, Japonsky 2: アカミミウロコインコ, Holandsky: Roodoorparkiet, Norsky: Blodøreparakitt, Polsky: rudosterka krasnoucha, Rusky: Красноухий краснохвостый попугай, Slovensky: klinochvost červenosluchý, Švédsky: Rödörad parakit, Čínsky: 红耳鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.