Rosela žlutohlavá

Platycercus adscitus

Výskyt: Severo-západní a východní Austrálie
Velikost: 32 cm
Hmotnost: 110 g
Kroužek: 5,0-5,5 mm
Počet vajec: 4 - 6 ks
Inkubační doba: 21 dnů , 1-2x ročně
Potrava: Směs semen pro střední papoušky + ovoce a zelené krmení
Cena: 500-600 Kč
velikost písma:  A A A
24.09.2013     Autor: Luboš Tomiška     57464 zobrazení     0 komentářů

Výskyt

Její areál přírodního výskytu zasahuje na území severo-západní a východní Austrálie.

Popis

Rosela žlutohlavá je středně velký papoušek. Hlava a líce jsou bílé, temeno a záda jsou kromě černé kresby žlutá. Břicho a letky má modré. Dorůstá do délky 32cm.

Péče

Ve volné přírodě se rosela žlutohlavá živí převážně travními semeny, různými druhy ovoce, ořechy, atd…My jí můžeme nabídnout střední směs pro papoušky, ovoce (hlavně jablka a mrkev) dále zelené, které obsahuje hodně vitamínu E (zvyšuje oplozenost vajec). Jelikož se rosela žlutohlavá, stejně jako ostatní rosely ráda koupe, tak by měla mít každý den k dispozici čerstvou vodu. Při krmení mladých předkládáme vaječnou míchanici z důvodu velkého obsahu bílkovin, které působí pozitivně na fyzický vývoj ptáka. Jako doplněk přidáváme multivitamínové přípravky (např. Vitamix a Roboran). Větvičky z vrby nebo ovocných stromů (nepostříkané!!) by neměly chybět, protože při okusu získává pták důležité třísloviny a vitamíny, které prospívají celému zažívacímu systému a podporují střevní mikroflóru. Pro lepší opeření můžeme podávat listový špenát. Dostatek vápníku zajišťujeme sépiovou kostí nebo rozdrcenými skořápkami, na dně voliéry by také neměl chybět grit nebo písek na trávení.

Chovatelské zařízení

Rosely se určitě nehodí na ochočení, je to typický australský papoušek, který potřebuje hodně prostoru a na lidskou společnost si moc nepotrpí, proto bychom mu měli zajistit voliéru o minimální délce 2-3m. Rosela žlutohlavá patří mezi otužilé ptáky, kterým v zimě nemusíme temperovat ubikaci, neměli by však být vystaveni průvanu ani vlhku. Ideálním řešením je kombinovaná voliéra, tím myslím kryté zimoviště + venkovní výlety s přírodním dnem. Ptáci mají možnost se sami podle potřeby zásobovat minerály a zeleným. Na druhé straně se ale zvyšuje riziko napadení vnitřními parazity a proto bychom měli pravidelně odčervovat (Levamizol, Panacur). Misku na koupání nenabízíme ptákům v zimě, protože pták se většinou ihned po smočení pověsí na pletivo a nohy mu zde mohou přimrznout!!

Chov

Rosela žlutohlavá dospívá ve věku jednoho roku. Samec nesnese v období hnízdění ve svém teritoriu žádné jiné ptačí druhy, proto bychom měli dát pár do samostatné voliéry. Budku o minimálních rozměrech: 30cm průměr, 50cm výška umístíme do záletové části. Po velmi výrazném toku samce můžeme očekávat páření, asi za týden (záleží na stáří samice) začne samička klást obden vajíčka, většinou 5-6 ks. Inkubační doba trvá 21 dní. Kroužkujeme okolo 7. dne (hodně individuální). Mláďata vylétávají asi po 4-5 týdnech. Hned po vylétnutí jsou mladé hodně plaché a hrozí prudký náraz do stěn ubikace!!! Proto musíme protější stranu voliéry potáhnout pytlovinou nebo jiným materiálem, který by náraz ztlumil. Po 14 dnech mladé odstavíme, jelikož rodiče se připravují na další hnízdění a samec začíná být agresivní. Rosely žlutohlavé vyvedou většinou jednu až dvě snůšky za rok.

Mutace

V ČR jsou mutace pořád poměrně vzácné, já osobně vím akorát o panu Benešovi z Říčan, který chová skořicové ptáky. Jinak v zahraničí se dá sehnat více mutací. Ovšem odpovídá tomu cena, která se rovná několika desítkám tisíc korun.

Rosela žlutohlaváNázvy ve světě

Latinsky: Platycercus adscitus, Anglicky: Pale-headed Rosella, Německy: Blasskopfrosella, Dánsky: Blå Rosella, Španělsky: Perico Pálido, Finsky: vaalearosella, Francouzsky: Perruche à tête pâle, Italsky: Rosella pallida, Japonsky: hooakasamekusainko, Japonsky 2: ホオアオサメクサインコ, Holandsky: Bleekkoprosella, Norsky: Blårosella, Polsky: rozella blada, Rusky: Бледноголовая розелла, Slovensky: rozela šafranová, Švédsky: Vitkindad rosella, Čínsky: 淡头玫瑰鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.