Tirika zelený

Brotogeris tirica

Výskyt: Brazílie
Velikost: 23 cm
Hmotnost: 65 g
Kroužek: 6 mm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 24 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
24.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12229 zobrazení     0 komentářů

Popis

Jak už napovídá druhový název tohoto 23 cm dlouhého a 65 g vážícího tiriky, ve zbarvení obou pohlaví převládá zelená barva. Pouze tváře mají žlutavý nádech. Křídla a ocas mají modré zakončení. Zobák je rohově hnědý, oči tmavě hnědé a končetiny šedé.

Život v přírodě

Ve volné přírodě obývá tirika zelený Brazílii, konkrétně její lesy, zahrady a parky, někdy i samotné náměstí s vysokými stromy. Vyskytuje se v párech nebo malých skupinkách, zcela výjimečně i v hejnech kolem stovky jedinců. V přírodě se živí ovocem, nektarem, hmyzem a jeho larvami. Hnízdní období nastává v průběhu září až ledna.

Chov

V zajetí je tirika zelený chován jen velice zřídka, je plachý a poměrně hlučný. Kvůli jeho nervozitě se jako vhodný jeví chov o více kusech stejného druhu ve větší voliéře, přitom musíme mít na paměti, že minimální rozměr klece pro jeden pár má být 2 x 1 x 2 m. Hnízdní budka se doporučuje o rozměrech dna 18 x 18 cm a výšce 60 cm. Samice snáší 4 - 6 vajec (vejce má rozměry 25,5 x 21,5 mm), ze kterých se mláďata líhnou po 24 dnech zahřívání. Čerstvě vylíhlé mládě váží pouhé 3 gramy. Hnízdo opeřená mláďata opouští zhruba po 38 dnech. Ve vhodných podmínkách se dožívá většinou věku mezi 10 - 15 roky.

Krmivo

Ovoce: jablka, hrušky, banány, pomeranče, granátová jablka, kiwi, mango. Ovoce by mělo představovat asi 30 % krmné dávky. Zelenina (budou-li ochotni ji přijímat): mrkev, celer, fazolové lusky, hrášek v lusku, také kukuřici a zelené listy mangoldu, hlávkového salátu, pampelišky, ptačince prostředního. Ze semen nabídneme proso, oves, pohanku, světlici a trochu konopí, namočené či klíčené semeno slunečnice, vařené fazole a luštěniny. V omezeném množství můžeme také zkusit kostičky tvrdého sýra.

Tirika zelenýNázvy ve světě

Latinsky: Brotogeris tirica, Anglicky: Plain Parakeet, Dánsky: Tirikaparakit, Finsky: bahianaratti, Francouzsky: Toui tirica, Holandsky: Tiricaparkiet, Italsky: Parrocchetto verde, Japonsky: onagamidoriinko, Japonsky 2: オナガミドリインコ, Norsky: Tiricaparakitt, Německy: Tirikasittich, Polsky: stadniczka spizowa, Portugalsky: Periquito-rico, Rusky: Тирика, Slovensky: tirika štíhlozobá, portugalštině brazilské: Periquito-rico, Čínsky: 纯色鹦哥, Španělsky: Catita Tirica, Švédsky: Blåvingad parakit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.