Tirika zlatokřídlý

Brotogeris chrysopterus

Výskyt: Brazílie, Venezuela...
Velikost: 16 cm
Hmotnost: 64-80 g
Kroužek: 6 mm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: 24 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
24.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11299 zobrazení     0 komentářů

Popis

Tento drobný papoušek dosahuje v dospělosti délky těla kolem 16 cm a hmotnosti v rozmezí 64 - 80 g. Oproti většině druhů tiriků je tirika zlatokřídlý zbarven tmavěji zeleně a hnědě. Zbarvení se mírně liší dle poddruhu. Hlavu má tmavě zelenou až hnědou s červenou skvrnou nad zobákem, samotný zobák je rohově hnědý, oči tmavě hnědé s bílým lysým okružím. Krk, prsa a břicho jsou tmavě zelené až hnědé dle poddruhu. Křídla jsou zelená, místy nažloutlá. Ocas je zelený a končetiny hnědorůžové.

Poddruhy

Tirika zlatokřídlý východní - Brotogeris chrysopterus chrysopterus
Tirika zlatokřídlý severní - Brotogeris chrysopterus tuipara
Tirika zlatokřídlý jižní - Brotogeris chrysopterus chrysosema
Tirika zlatokřídlý amazonský - Brotogeris chrysopterus solimoensis
Tirika zlatokřídlý bažinný - Brotogeris chrysopterus tenuifrons

Život v přírodě

Ve volné přírodě se tirika zlatokřídlý vyskytuje v Brazílii, Venezuele...

V období rozmnožování žije v párech, mimo dobu hnízdění ve skupinkách kolem 8 až 16 jedinců, ale byla zaznamenána i hejna až o 100 jedincích. Dle místa výskytu se doba rozmnožování rozprostírá do měsíců listopad, únor a duben. Pozorován byl ve Venezuele až ve výšce 1200 m.n.m., většinou ale dává přednost nížinným deštným pralesům. Živí se nektarem z květů, ovocem, fíky, plody a semeny. V důsledku odlesňování jeho stavy klesají.

Chov

Tirika zlatokřídlý je v zajetí vzácným druhem. Než si uvyknou na nové prostředí je jejich chování značně nervózní. V dostatečně velké voliéře může být umístěn i s jinými durhy papoušků, v menší voliéře by pak mohli nastat problémy. Minimální délka klece pro jeden pár se uvádí dva metry. K hnízdění je dobré nabídnout páru více bude, za optimální rozměr se považuje 15 x 15 x 18 cm. Samička snáší zpravidla 3 - 4 vejce (rozměr vajec 23 x 18 mm), ze kterých se mláďata líhnou po 24 dnech zahřívání. V budce je pak oba rodiče krmí zhruba 7 týdnů než ji opustí. Při dobré péči se tento druh může dožít 20 let i více.

Krmivo

Složení krmné dávky se neliší od ostatních druhu tiriků. Z ovoce předkládáme jablka, hrušky, banány, pomeranče, granátová jablka, kiwi, mango. Ovoce by mělo představovat asi 30 % krmné dávky. Zelenina (budou-li ochotni ji přijímat): mrkev, celer, fazolové lusky, hrášek v lusku, také kukuřici a zelené listy mangoldu, hlávkového salátu, pampelišky, ptačince prostředního. Ze semen nabídneme proso, oves, pohanku, světlici a trochu konopí, namočené či klíčené semeno slunečnice, vařené fazole a luštěniny. V omezeném množství můžeme také zkusit kostičky tvrdého sýra.

Tirika zlatokřídlýNázvy ve světě

Latinsky: Brotogeris chrysoptera, Anglicky: Golden-winged Parakeet, Dánsky: Gyldenvinget Parakit, Finsky: pikkuaratti, Francouzsky: Toui para, Holandsky: Oranjevleugelparkiet, Italsky: Parrocchetto alidorate, Japonsky: kimbanemidoriinko, Japonsky 2: キンバネミドリインコ, Norsky: Gullvingeparakitt, Německy: Braunkinnsittich, Polsky: stadniczka zlotoskrzydla, Portugalsky: Periquito-de-asa-dourada, Rusky: Краснокрылый тонкоклювый попугай, Slovensky: tirika zlatokrídla, portugalštině brazilské: Periquito-de-asa-dourada, Čínsky: 金翅斑鹦哥, Španělsky: Catita Alidorada, Švédsky: Guldvingad parakit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.