Vaza velký

Coracopsis vaza

Výskyt: Madagaskar
Velikost: 50 cm
Hmotnost: 500 g
Kroužek: 9,5 mm
Počet vajec: 2-5 ks
Inkubační doba: 18-20 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: Od 30 000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
24.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     19463 zobrazení     1 komentář

Popis

Velký papoušek unikátního zbarvení. Dospělí ptáci jsou hnědočerní, svrchu někdy poněkud šedaví. Spodní ocasní krovky jsou šedé, někdy s černými skvrnami. Přes střední ocasní pera jdou tmavé příčné pruhy. Zobák rohovinový, po pelichání spíše šedý. Duhovka hnědá, nohy tělově hnědé. Mladí ptáci jsou zbarveni více do hnědá, svrchu do kaštanova. Zobák má vaza velký šedý.

Výskyt

Madagaskar s výjimkou vnitrozemí a Komory. Vysazen byl na Reunionu a Maskarénách, ale zřejmě neúspěšně, protože zde nebyl v poslední době pozorován.

Život v přírodě

Hlasitý nápadný pták lesů a savan od nížin do nadmořských výšek kolem 1000 metrů. Vaza velký je aktivní i za noci, kdy je slyšet jeho hlas nebo bývají vidět hejnka přeletující proti nebi. Létají vysoko nad zemí, těžce, pomalými pohyby křídel a s nataženým krkem, takže se příliš nepodobají jiným africkým papouškům. Potravou v přírodě jsou hlavně všemožné dužnaté plody, ořechy, bobule a semena. Na stromech s dozrávajícími plody se někdy spojují do hejn s leskoptvemi a drozdci. Ptáci zaletují i na kulturní plodiny, hlavně kukuřičná a obilná pole. S utrženými kukuřičnými palicemi v zobáku dokonce létají na vysoké stromy, kde je pojídají.

Chov

Do zajetí se dostal vaza velký již v minulém století do Hamburku a Londýna. Vždy však byl velmi vzácný. K chovu se hodí jen velké zahradní voliéry, ptáci většinou konstrukce neničí.

Potrava

Směs velkých semen (velkozrnná slunečnice, kukuřice, dýňová semena atd.), celoročně nejrůznější ovoce a zelenina, divoké plody, piškoty atd.

Vaza velkýNázvy ve světě

Latinsky: Coracopsis vasa, Anglicky: Vasa Parrot, Německy: Großer Vasa, Dánsky: Vasapapegøje, Španělsky: Loro Vasa, Finsky: isomustakaija, Francouzsky: Perroquet vaza, Italsky: Vasa maggiore, Japonsky: kuroinko, Japonsky 2: クロインコ, Holandsky: Grote Vasapapegaai, Norsky: Vasapapegøye, Polsky: papuzica duza, Rusky: Большой попугай-ваза, Slovensky: krkavčík väčší, Švédsky: Större vasapapegoja, Čínsky: 马岛鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

12.03.2020, 21:44
dobri