Tento 20 centimetrů dlouhý a 40 až 95 gramů vážící lori obývá ve volné přírodě Indonésii, ostrov Sulawesi a další přilehlé ostrovy. V této krajině žije především v nížinatých i horských lesích, ale byli občas spatřeni i v otevřené krajině. Zdržuje se v malých hejnech s jinými druhy loriů.
Vyskytuje se ve dvou poddruzích:
Lori žlutozelený sulský - T. flavoviridis flavoviridis
Lori žlutozelený sulaweský (celebeský) - T. flavoviridis meyeri
Vzhled
Tento povahově klidný papoušek s příjemným hlasem má hlavu, krk i prsa hnědožluté, oči žlutooranžové a zobák má oranžovou barvu. Břicho, křídla a ocas mají zelené zbarvení. Končetiny jsou šedé.
Chov
Jako krmivo mu slouží nektar, květy, plody, semena a pyl. Tento druh lorie je náchylný k nemocem a chladu v kombinaci s nízkou teplotou. Pro chov jsou nejvhodnější prostorné voliéry umístěné na klidném místě. Budka má mít rozměry dna 25 x 25 centimetrů a výška hnízdní dutiny by se měla pohybovat kolem 64 centimetrů. Samice tohoto druhu snáší na dno budky dvě vejce a ty pak sama zahřívá dalších 23 dnů. Hnízdo mladí opouští po 7 - 8 týdnech, což je doba srovnatelná například s alexandrem malým. Při dobré péči se lori žlutozelený dožívá v zajetí až 30 let.
Komentáře ke zvířeti