Lori žlutozelený

Trichoglossus flavoviridis

Výskyt: Indonésie
Velikost: 20 cm
Hmotnost: 40 - 95 g
Kroužek: 6 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 23 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
24.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12096 zobrazení     0 komentářů

Tento 20 centimetrů dlouhý a 40 až 95 gramů vážící lori obývá ve volné přírodě Indonésii, ostrov Sulawesi a další přilehlé ostrovy. V této krajině žije především v nížinatých i horských lesích, ale byli občas spatřeni i v otevřené krajině. Zdržuje se v malých hejnech s jinými druhy loriů.

Vyskytuje se ve dvou poddruzích:

Lori žlutozelený sulský - T. flavoviridis flavoviridis

Lori žlutozelený sulaweský (celebeský) - T. flavoviridis meyeri

Vzhled

Tento povahově klidný papoušek s příjemným hlasem má hlavu, krk i prsa hnědožluté, oči žlutooranžové a zobák má oranžovou barvu. Břicho, křídla a ocas mají zelené zbarvení. Končetiny jsou šedé.

Chov

Jako krmivo mu slouží nektar, květy, plody, semena a pyl. Tento druh lorie je náchylný k nemocem a chladu v kombinaci s nízkou teplotou. Pro chov jsou nejvhodnější prostorné voliéry umístěné na klidném místě. Budka má mít rozměry dna 25 x 25 centimetrů a výška hnízdní dutiny by se měla pohybovat kolem 64 centimetrů. Samice tohoto druhu snáší na dno budky dvě vejce a ty pak sama zahřívá dalších 23 dnů. Hnízdo mladí opouští po 7 - 8 týdnech, což je doba srovnatelná například s alexandrem malým. Při dobré péči se lori žlutozelený dožívá v zajetí až 30 let.

Lori žlutozelenýNázvy ve světě

Anglicky: Large Fig-Parrot, Latinsky: Psittaculirostris desmarestii, Německy: Buntbrust-Zwergpapagei, Dánsky: Orangekronet Figenpapegøje, Španělsky: Lorito de Desmarest, Finsky: kaunoviikunakaija, Francouzsky: Psittacule de Desmarest, Italsky: Pappagallo dei fichi di Desmarest, Japonsky: kusabiohimeinko, Japonsky 2: クサビオヒメインコ, Holandsky: Desmarests Vijgpapegaai, Norsky: Oransjekronet Fikenpapegøye, Polsky: figówka teczowa, Rusky: Клинохвостый карликовый попугай, Slovensky: palori ohnivohlavý, Švédsky: Större fikonpapegoja, Čínsky: 德氏果鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.