Maďarský chrt

Magyar Agar

Oficiální zkratka v ČR: MC
Výška v kohoutku: 62-70 cm
Hmotnost: 22-31 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: X. - Chrti
Číslo standartu: 240
Využití: lovecký pes
velikost písma:  A A A
29.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6829 zobrazení     0 komentářů

Maďarský chrt neboli Agar je starobylé maďarské plemeno, původem orientální stepní chrt, křížený se západoevropskými chrty. Dříve byl Maďarský chrt využíván ve společnosti dvou až tří dalších psů při lovu zajíců koňmi.

Až do 50. let 20. století to byl oblíbený pes pytláků na lov zajíců a králíků. Později, křížený s greyhoundy, to byl komerčně využívaný dostihový pes, na jehož závody byly vkládány i velké sázky. V současné době je opět čistě šlechtěn jako původní hrubosrstý typ chrta.

Agar je jedno z mála plemen chrtů, které se vyznačuje poměrně velkou ostražitostí a obranyschopností. K cizím lidem se chová toto plemeno lhostejně. Je velmi poutaný ke svému majiteli, kterému se podřizuje a poslouchá. Tak jako dříve je i dnes náruživým loveckým psem, který nepromešká žádnou příležitost ke štvaní zvěře.

Maďarský chrt je na své okolí příjemný, snadno ovladatelný a příchylný pes, který je doma vždy klidný. Svůj temperament rozvine teprve, jakmile se dostane do volné přírody. Poněvadž vyžaduje pohyb, nehodí se pro pohodlné lidi. Dobře vychovaný Agar může ve volné přírodě pobíhat i bez vodítka. Maďarský chrt je vcelku statný pes, jehož srst vyžaduje po chovateli pouze minimální péči.

Maďarský chrtNázvy ve světě

Maďarsky: Magyar Agar

Foto: http://dogs-cats.wikia.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.