Barzoj – ruský chrt

Borzoi

Oficiální zkratka v ČR: B
Výška v kohoutku: 68-85 cm
Hmotnost: 35-48 kg
Délka života: 11-13 let
FCI: X. - Chrti
Číslo standartu: 193
Využití: lovecký pes
velikost písma:  A A A
01.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4420 zobrazení     1 komentář

Barzoj je staré ruské plemeno chrta, jehož jméno vyjadřuje rychlost a hbitost. Ruští carové si vydržovali obrovské, až stohlavé smečky těchto chrtů.

Ruský chrt byl využíván při štvanicích na zajíce, ale i na další zvěř až do velikosti vlka. Dnes je Barzoj především doprovodný pes.

Co se týče charakteru, je Ruský chrt velice klidný, vyrovnaný, rezervovaný a nevtíravý pes, který není plachý. Má velmi silné pouto ke svému pánovi, je jemnocitný, ale nikdy se nezbavuje své osobnosti. Ve vlastní smečce je mírumilovný, zato k cizím psům se chová Barzoj nesnášenlivě, i když ze své podstaty není agresivní. Je ostražitý a schopný se bránit. Je to vášnivý a nespoutaný lovec.

Odchov i výchova barzoje jsou velmi náročné aktivity. Pes vyžaduje prostor a podmínky pro volný výběh. Tento inteligentní a učenlivý pes může být vychováván sice velmi citlivě, ovšem s důrazem na důslednost. Barzoj je poslušným psem, ale jakmile spatří zvěř, stává se nekontrolovatelným. Nutné vyžaduje příležitost k pohybu; výhodné jsou zejména různé stíhací závody, jako je coursing, vyjížďky koňmo nebo na kole, jogging apod. Ruský chrt není pes pro pohodlné lidi. Jeho dlouhá srst vyžaduje od chovatele pravidelnou péči.

Barzoj – ruský chrtNázvy ve světě

Anglicky: Russian Hunting Sighthound

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

22.05.2016, 22:28
Nádhera jeho kroku se snoubí s nesmírnou elegancí,jakoby plaval