Saluki – perský chrt

Saluki

Oficiální zkratka v ČR: SA
Výška v kohoutku: 55–71 cm
Hmotnost: 14-25 kg
Délka života: 11-13 let
FCI: X. - Chrti
Číslo standartu: 269
Využití: lovecké a společenské plemeno
velikost písma:  A A A
01.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6706 zobrazení     0 komentářů

Plemeno perského chrta lze sledovat až do starověku, kdy bylo rozšířené od Egypta po Čínu. Tzv. krátkosrstý saluki je velmi vzácný.

Perský chrt bývá nejčastěji využíván jako stíhací chrt pouštních nomádů.

Saluki je dobromyslný, citlivý a důstojný chrt. Jako lovec samotář je nezávislý a není ochotný se podřizovat. K cizím lidem se chová toto plemeno rezervovaně, zato na své přátele nikdy nezapomíná. V rodině je oddaný, i když se nikdy nevzdává své samostatnosti. Doma je klidný, není dotěrný; potřebuje kontakt s chovatelem.

Perský chrt je vášnivý zrakový lovec, který vyžaduje laskavou a důslednou výchovu. Saluki je inteligentní a učenlivý chrt, při nepřiměřené přísnosti se ale zablokuje. Pokud ve volné přírodě spatří nějaký lovecký objekt, ihned zapomíná Perský chrt poslouchat a úprkem pádí za zpozorovanou obětí. Z těchto důvodů je třeba v zájmu jeho bezpečnosti věnčit ho pouze na vodítku. Jeho pohybové potřeby mu umožníme uspokojovat formou různých běžeckých a stíhacích závodů. Pokud jej necháme běhat volně, tak pouze v ohrazeném prostoru. Jinou jeho aktivitou může být doprovod při jízdě na kole, při joggingu apod. Není to pes pro pohodlné lidi. Péče o jeho srst je minimální.

Saluki – perský chrtNázvy ve světě

Anglicky: Arabian Hound

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.