Vrápenec malý

Rhinolophus hipposideros

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 34-47 mm
Hmotnost: 4-9 g
Počet mláďat: 1-2 ks
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
01.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5464 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Vrápenec malý je, jak již napovídá druhový název, nejmenší evropsky vrápenec: předloktí je dlouhé 37-42,5 milimetrů, délka těla u dospělého jedince dosahuje 34-47 milimetrů, ocas je dlouhý 22-33 milimetrů, rozpětí vrápence činí 192-254 milimetrů, váha 4-9 gramů. Srst hnědošedá (mláďata šedá), spodina světlejší.

Rozšíření

Vrápenec malý se vyskytuje ve střední Evropě k severu až místy po 52. rovnoběžku. Původně byl tento druh poměrně hojný, v dnešní době je však stále vzácnější. Vrápenec malý je kvůli poklesu počtu považován za celosvětově ohrožený druh.

Způsob života

Letní kolonie vrápenců se skládá z 20-100 (i více) zvířat, usazují se na půdách, vzácněji v jeskyních (především na Slovensku). Zimu přečkává vrápenec ve štolách, sklepích a jeskyních. Potravu loví v zahradách, parcích a kolem jeskyní, chybí v centrech měst a v souvislých lesích. Samci vrápence malého pohlavně dospívají koncem prvého roku života, samice obvykle až ve druhém roce. Páření probíhá obvykle na podzim a samice si uchovává po celou dobu zimování spermie ve své děloze v inaktivním stavu a k oplodnění vajíčka dochází až po ukončení zimního spánku. Mláďata (obvykle 1) se rodí koncem května až začátkem června a samice je zprvu nosí na břiše.

Vrápenec malýNázvy ve světě

Anglicky: Lesser Horseshoe Bat, Holandsky: Kleine hoefijzerneus, Chorvatsky: Mali potkovnjak, Maďarsky: Kis patkósdenevér, Německy: Kleine Hufeisennase, Rusky: Malyj podkovonos, Slovensky: Podkovár krpatý

Foto: http://wildlifefotoforum.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.