Vrápenec jižní

Rhinolophus euryale

Výskyt: Evropa
Velikost: 6,5-8,5 cm
Hmotnost: 8-17,5 g
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
08.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4076 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Vrápenec jižní je střední velikosti: předloktí bývá dlouhé od 43 do 51 milimetrů, délka těla je mezi 43-58 milimetry, ocas 22-30 milimetrů. Rozpětí křídel činí u tohoto druhu 300-320 milimetrů, váha poté 8-17,5 gramu. Spodina kontrastněji světlá. Od vrápence velkého a vrápence malého se vedle rozměrů liší i zašpičatělým, dopředu vybíhajícím sedlem na blanitém výrůstku a kontrastnějším zbarvením

Rozšíření

Vrápenec jižní se ve střední Evropě vyskytuje nejseverněji v Maďarsku a Slovenském krasu (populace se zde odhaduje do 1000 zvířat), dále se vyskytuje v západním Rakousku, Švýcarsku a jihozápadním cípu Německa. U nás je jeho výskyt málo pravděpodobný.

Způsob života

Vrápenec jižní je druh, který je téměř výhradně vázán na krasové jeskyně, kde v létě i v zimě vytváří kolonie (o 30-200 zvířatech). Stejně jako u ostatních zástupců se jedno mládě rodí počátkem července, samostatně létá po uplynutí šesti týdnů.

Člověk je zodpovědný za současný stav, kdy vrápenci rychle ubývají a snižují se jejich stavy. Za posledních sto let klesl stav vrápenců o více než devadesát procent. Mezi hlavní příčiny tohoto úbytku patří ničení úkrytů ke spaní, bourání pro ně vhodných budov.

Foto: http://www.vleermuizen.be

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.