Identifikace
Vrápenec jižní je střední velikosti: předloktí bývá dlouhé od 43 do 51 milimetrů, délka těla je mezi 43-58 milimetry, ocas 22-30 milimetrů. Rozpětí křídel činí u tohoto druhu 300-320 milimetrů, váha poté 8-17,5 gramu. Spodina kontrastněji světlá. Od vrápence velkého a vrápence malého se vedle rozměrů liší i zašpičatělým, dopředu vybíhajícím sedlem na blanitém výrůstku a kontrastnějším zbarvením
Rozšíření
Vrápenec jižní se ve střední Evropě vyskytuje nejseverněji v Maďarsku a Slovenském krasu (populace se zde odhaduje do 1000 zvířat), dále se vyskytuje v západním Rakousku, Švýcarsku a jihozápadním cípu Německa. U nás je jeho výskyt málo pravděpodobný.
Způsob života
Vrápenec jižní je druh, který je téměř výhradně vázán na krasové jeskyně, kde v létě i v zimě vytváří kolonie (o 30-200 zvířatech). Stejně jako u ostatních zástupců se jedno mládě rodí počátkem července, samostatně létá po uplynutí šesti týdnů.
Člověk je zodpovědný za současný stav, kdy vrápenci rychle ubývají a snižují se jejich stavy. Za posledních sto let klesl stav vrápenců o více než devadesát procent. Mezi hlavní příčiny tohoto úbytku patří ničení úkrytů ke spaní, bourání pro ně vhodných budov.
Komentáře ke zvířeti