Alexandr černohlavý

Psittacula himalayana

Výskyt: Afghánistán, Indie, Nepál, Thajsko...
Velikost: 40 cm
Hmotnost: 125 g
Kroužek: 6,5 mm
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 22-24 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: Kolem 3500 Kč za mladého ptáka
velikost písma:  A A A
04.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     45079 zobrazení     0 komentářů

Popis

Samec je celkově zelený, na prsou a horních partiích těla s modravým nádechem. Hlava je tmavě šedá s modrým odstínem. Brada, proužek přes spodní tváře a úzký pásek po stranách hlavy jsou černé. Zadní část krku modrozelená. Na křídelních krovkách karmínově hnědá skvrna. Spodní křídelní krovky jsou modravě zelené, rýdovací pera zelená a modrá, na koncích žlutavá. Horní čelist červená se žlutým koncem, spodní žlutá. Duhovka bílá, noha zelenošedá. Samice se podobá samci, má však bledší hlavu a chybí jí hnědá skvrna na křídelních krovkách. Mladí mají líce hnědozelené, hlavu zelenou, zobák rohový, zadní krk jen s naznačeným světlým páskem.

Výskyt

Alexandr černohlavý obývá rozsáhlé území od východního Afghánistánu přes severní Indii a Nepál po Barmu, Thajsko, Kambodžu a jihozápadní Čínu.

Život v přírodě

Přes léto žije alexandr černohlavý ve vysokých polohách do 3500 metrů. Nejčastěji se zdržuje v dubových a cedrových lesích, ale i v otevřené krajině. Zaletuje na kukuřičné plantáže a do ovocných sadů, kde může působit značné škody. V zimě sestupuje do nížin a tvoří společná hejna s jinými alexandry. Živí se hlavně ovocem, semeny, ořechy, květy a pupeny.

Chov

V Anglii byl alexandr černohlavý chován v roce 1879, dlouho byl vzácný a dovážel se ojediněle. U nás byl chován zřejmě až v roce 1968. První odchov se podařil až v roce 1966 v Anglii (Alston) ve venkovní voliéře. Tyto otužilé ptáky lze chovat celoročně ve venkovních voliérách s krytým prostorem, kde se mohou ukrýt. Hnízdí ve vysokých budkách, samice snáší 4-5 vajec, na kterých sedí 22-24 dní. Mladí vyletuji z hnízda po sedmi týdnech.

Potrava

Směs pro střední papoušky, ovoce, zelenina, plody, piškoty, zelené krmení, větve na okusování. V době hnízdění se přidává do potravy vaječná směs.

Alexandr černohlavýNázvy ve světě

Latinsky: Psittacula himalayana, Anglicky: Blossom-headed Parrakeet, Dánsky: Skiferhovedet Ædelparakit, Finsky: himalajankaija, Francouzsky: Perruche de l'Himalaya ou P. de Finsch, Holandsky: Grijskopparkiet, Italsky: Parrocchetto dell'Himalaya, Japonsky: zugurokoseiinko, Japonsky 2: ズグロコセイインコ, Norsky: Himalayaparakitt, Německy: Himalayasittich, Polsky: aleksandretta himalajska, Rusky: Гималайский кольчатый попугай, Slovensky: alexander himalájsky, Čínsky: 青头鹦鹉, Španělsky: Cotorra del Himalaya, Švédsky: Himalayaparakit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.