Netopýr Brandtův

Myotis brandtii

Výskyt: Evropa
Velikost: 7-9,5 cm
Hmotnost: 4,5-9,5 g
Délka života: Až 30 let
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
15.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2495 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Netopýr Brandtův má předloktí 33-39,2 milimetru, délka těla je 39-51 milimetrů, ocas je dlouhá 32-44 milimetrů, ucho 13-17 milimetrů, rozpětí křídel u dospělého kusu činí 190-240 milimetrů, váha 4,5-9,5 gramů. Od netopýra vousatého se liší světlejší srstí, ale hlavně tvarem těchto zubů Pl, P2 a P3. Netopýr vousatý má P2 menší než Pl. Netopýr Brandtův má na předním okraji horního P3 vedlejší hrot. Penis dospělých samců je silnější.

Rozšíření

Chybí v jižní části Švýcarska a Rakouska i Maďarska. V České republice je považován za vzácnější druh přesto, že vedle řady roztroušených nálezů z podzemních zimovišť (včetně lokality s několika desítkami zimujících kusů – Malá Moravka v Jeseníkách) máme i nemálo dokladů letního výskytu včetně nálezů 15 kolonií. Zdá se, že jeho výskyt asi není spojitý a soustřeďuje se hlavně do lesnatých území, především v pahorkatinách, vrchovinách a v podhůří.

Způsob života

Velice obdobný jako u netopýra vousatého, ale preferuje spíše větší lesní komplexy. Potrava i lovecká strategie jsou podobné jako u netopýra vousatého. Loví i uvnitř vysokokmenných lesních porostů a nad vodními plochami. Nejvyšší zjištěné stáří se u netopýra Brandtova uvádí 38 let (u nás 26 let). Zvláště chráněný (ohrožený) druh.

Foto: http://www.bats.org.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.