Netopýr ušatý

Myzopoda aurita

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 8-11 cm
Hmotnost: 5-11 g
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5631 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Netopýr ušatý dosahuje střední velikosti, předloktí je dlouhé 37-42 milimetrů, délka těla dospělého zvířete činí 42-53 milimetrů, ocas 37-55 milimetrů, ucho je dlouhé 31-41 milimetrů, rozpětí křídel 240-285 milimetrů, dospělý netopýr ušatý dosahuje hmotnosti 5-11 gramů. Netopýr ušatý má velké, při kořeni srostlé uši, které v zimním spánku skládá dozadu. Srst je hnědošedá, spodina špinavě bílá. Světlý tragus je užší než 5,5 milimetru, vnitřní okraj boltce je široký. Palec na křídle bývá delší než 6 milimetrů.

Rozšíření

Netopýr ušatý se vyskytuje po celém území Evropy, především v lesnatých terénech, v České republice je tento druh hojnější než na Slovensku.

Způsob života

Vyskytují se letní kolonie o 5-30 samicích s mláďaty. Objevují se i jednotlivci ve štěrbinách mezi trámy na půdách. Zimuje jednotlivě v jeskyních, štolách a sklepích. Loví převážně v lese, často i ve dne a to většinou můry a jiné noční motýly, housenky, škvory, dvoukřídlé nebo pavouky. Tím pomáhá udržovat rovnováhu v přírodě. Při lovu využívají svůj dobře vyvinutý sluch. Netopýr vydává různé zvuky, které se odráží od okolních předmětů. To mu i přes to, že je slepý, umožňuje výbornou orientaci a vyhledávání kořisti.

Foto: http://www.blueanimalbio.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.