Netopýr černý

Barbastella barbastellus

Výskyt: Evropa
Velikost: 8-11 cm
Hmotnost: 6-13 g
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Až 22 let
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
12.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5097 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Netopýr černý je druh netopýra střední velikosti, předloktí tohoto druhu měří 36,5-43,5 milimetru, délka těla u dospělého jedince činí 45-58 milimetrů, ocas je dlouhý 38-52 milimetrů, ucho 12-18 milimetrů, rozpětí křídel činí 262-292 milimetrů, váha dospělého jedince 6-13 gramů. Charakteristický je tento druh černohnědým zbarvením, krátkými, nad čelem srostlými boltci a výrazem obličeje.

Rozšíření

Chybí v severovýchodním Německu, jinak se netopýr černý vyskytuje po celé Evropě V České republice i na Slovensku je poměrně hojný (kromě intenzivně obhospodařovaných nížin).

Způsob života

Netopýr černý tvoří letní kolonie (čítající 20-100 kusů) i jednotlivci osidlují škvíry v budovách, pod kůrou stromů atp. Zimuje v jeskyních a štolách jednotlivě i v koloniích (vzácně až 2000 kusů). Je vázán na lesnaté oblasti. Charakteristické je dodržování pravidelných loveckých tras (kruhy asi 50-100 metrů v jednotné výšce). Je takřka výlučným specialistou na lov drobných nočních motýlů, jiná kořist (tiplice, mouchy) netvoří víc než desetinu potravy. Samice rodí zpravidla po dvou mláďatech. Dožívá se minimálně věku 21-22 let. Zvláště chráněný (silně ohrožený) druh.

Netopýr černýNázvy ve světě

Anglicky: Barbastrelle, Holandsky: Mopsvleermuis, Chorvatsky: Širokouhi mračnjak, Maďarsky: Nyugati piszedenevér, Německy: Mopsfledermaus, Polsky: Mopek, Rumunsky: Liliac cu urechi late, Rusky: Jevropejskaja širokouška, Slovensky: Uchaňa čierna

Foto: http://www.vleermuizen.be

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.