Netopýr jižní

Pipistrellus kuhlii

Výskyt: Evropa, sever Afriky, východ Asie
Velikost: 7-8 cm
Hmotnost: 5-10 g
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
15.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1822 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Netopýr jižní je malý druh, předloktí 31-36 milimetrů, délka těla 40-47 milimetrů, ocas bývá dlouhý 30-34 milimetrů, ucho je velké 12-13 milimetrů, rozpětí křídel 210-220 milimetrů, váha dospělého zvířete je 5-10 gramů. V horní čelisti je I1 pouze s jedním vrcholem, I2 je velmi malý a Pl je z vnějšku nezřetelný. Volný okraj křídla má bílý lem.

Rozšíření

Výskyt tohoto netopýra zasahuje pouze Rakousko a Švýcarsko. V České republice byl výskyt tohoto druhu zaznamenán teprve před nedávnem, jde však spíše o náhodný výskyt.

Způsob života

Jde o klasický štěrbinový druh, v Evropě dnes takřka výlučně synantropní - typickými úkryty mu jsou štěrbiny ve zdivu budov, nad okny, ve střešní krytině apod. Nálezy z přirozených štěrbin (např. skalních puklin) jsou spíše ojedinělé, i když patrně právě v nich většina populace zimuje. Na rozdíl od jiných druhů rodu nemá sklon k masovému výskytu, jeho kolonie bývají málo početné (asi 10-20 jedinců), velké kolonie (100-300 jedinců) jsou i na jihu výjimečné. Netopýr jižní vyletuje až za úplné tmy, létá rychle a obratně. Loví většinou několik metrů nad zemí (2-15 m) v otevřeném prostoru, často kolem pouličních lamp. Zvláště na počátku aktivity se objevuje i těsně nad vodní hladinou. Je to pravděpodobně druh velmi stálý bez delších sezónních migrací.

Netopýr jižníNázvy ve světě

Anglicky: Kuhl's Pipistrelle, Chorvatsky: Bjelorubi šišmiš, Maďarsky: Fehérszélű törpedenevér

Foto: http://www.iop.krakow.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.