Netopýr Saviův

Hypsugo savii

Výskyt: Evropa, Afrika, Asie
Velikost: 7-10 cm
Hmotnost: 5-10 g
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
13.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2616 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Malý druh netopýra, předloktí má netopýr Saviův dlouhé 30-36,5 milimetru, délka těla je 40-54 milimetru, ocas 31-42,5 milimetrů, ucho 12-15 milimetrů, rozpětí křídel 220-225 milimetrů, váha 5-10 gramů. Uši širší a okrouhlejší než u netopýra hvízdavého, tragus je široký a krátký. Hřbetní strana je zlatohnědá až tmavá, břišní kontrastně světlejší, uši a obličej černé. Od netopýra hvízdavého se ještě dále liší volnou špičkou ocasu a horní Pl je z vnějšího pohledu skryt a často zcela chybí.

Rozšíření

Netopýr Saviův se v Evropě vyskytuje pravidelněji pouze ve Švýcarsku. U nás byl poprvé zjištěn v roce 2001 v Žabčicích (vesnice ležící 20 kilometrů jižně od Brna) a druhý nález pochází přímo z Brna (zima 2003).

Způsob života

Je typickým obyvatelem skalních stanovišť, který osídluje štěrbinové úkryty na skálách nebo různých budovách (spáry ve zdech, případně skuliny ve střešní krytině). Na podobných místech patrně i zimuje. Konkrétních údajů o způsobu života je však dosud málo. V jižní Evropě loví v bezprostředním okolí skalních stěn, občas nad vodními nádržemi a v jejich blízkosti. Potrava se skládá hlavně z drobných motýlů a různých zástupců dvoukřídlých, křísů i mšic.

Netopýr SaviůvNázvy ve světě

Anglicky: Savi's Pipistrelle, Chorvatsky: Savijev netopir, Německy: Alpenfledermaus, Rusky: Kožanovidnyj netopyr, Slovensky: Večernica Saviova

Foto: http://www.naturamediterraneo.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.