Létavec stěhovavý

Miniopterus schreibersii

Výskyt: Austrálie, jih Afriky, Evropa
Velikost: 10,6-11,6 cm s ocasem
Hmotnost: 10-17 g
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
25.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3154 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Létavec stěhovavý je středně velký druh, předloktí má tento druh dlouhé 43-48 milimetrů, délka těla činí 50-52 milimetrů, ocas 56-64 milimetrů, ucho je velké 10-13,5 milimetru, rozpětí křídel u dospělého zvířete je 305-342 milimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 9-16 gramů. Má nápadně klenuté čelo, trojhranný krátký boltec. Třetí prst křídla: 2. článek téměř 3x delší než první článek. Šedohnědá srst je hustá a jemná.

Rozšíření

Severní hranice výskytu zasahuje na Slovensko, do Rakouska a Švýcarska. Z území České republiky není výskyt létavce dodnes doložen (nepočítáme-li kosterní pozůstatky z mladšího holocénu nalezené v Moravském krasu), ale vzhledem k dlouhým přeletům lze předpokládat, že se může příležitostně objevovat. Obecně vzato je létavec stěhovavý nehojný.

Způsob života

Letní i zimní kolonie (složena ze 100-1000 kusů) přebývají výlučně v jeskyních. Je dobrý letec a loví v otevřeném terénu. Na rozdíl od ostatních našich netopýrů dochází k oplození již na podzim, ale vývoj zárodku je zprvu pozastaven 1 mládě se rodí počátkem července. Vydává série FM výkřiků s pomalým rytmem opakování a dosti vysokou frekvencí - koncová frekvence vyhledávacích hlasů je 50-55 kHz.

Létavec stěhovavýNázvy ve světě

Anglicky: Schreiber's Bat, Holandsky: Langvleugelvleermuis, Chorvatsky: Dugokrili pršnjak, Slovensky: Netopier sťahovavý

Foto: http://www.fotocommunity.es

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.