Tadarida evropská

Tadarida teniotis

Výskyt: Evropa a Asie
Velikost: 12-14 cm
Hmotnost: 25-50 g
Březost: 80 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2496 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Tadarida evropská je velký druh netopýra, předloktí je dlouhé 57-64 milimetrů, délka těla 81-92 milimetrů, ocas je dlouhý 44-57 milimetrů, ucho bývá velké 27-31 milimetrů, rozpětí křídel dospělého zvířete činí kolem 410 milimetrů, hmotnost dospělce je v rozmezí 25-50 gramů. Je to jediný z evropských netopýrů, který má volný ocas. K jeho snadnému určení přispívá i charakteristický obličej a uši. Zvířata jsou silně cítit pižmem.

Rozšíření

Tadarida evropská se vyskytuje se v Evropě (Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko) a postupně se rozšířila i do Asie (konkrétně do Číny, Izraele, Tunisu).

Způsob života

Žije ve skalnatých a hornatých místech, vyskytuje se však i ve městech. Letní úkryty jsou ve skalních štěrbinách, zimní neznámé. Létá přímočaře a značně vysoko, občas za soumraku v hejnu rorýsů. Všechny tadaridy patří k nejlepším letcům, mezi netopýry, jelikož mají úzká křídla, se kterými dobře manévrují. Dokáží vyletět i do značných výšek až 2000 metrů nad mořem. Tadaridy se živí hmyzem. Žijí ve velkých společenstvích, jako jediní mezi netopýry nosí své mladé do odstavu na zádech (jiné druhy je odkládají nebo nosí na břiše). Délka březosti samic trvá zhruba 80 dní.

Tadarida evropskáNázvy ve světě

Anglicky: European Free-tailed Bat, Chorvatsky: Sredozemni slobodnorepac, Slovensky: Tadarida

Foto: http://www.agraria.org/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.