Čivava

Chihuahueňo

Oficiální zkratka v ČR: CHI
Výška v kohoutku: 15-23 cm
Hmotnost: 1,5-3 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: IX. - Společenská plemena a toy
Číslo standartu: 218
Využití: společník, vhodný k seniorům
velikost písma:  A A A
03.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     35879 zobrazení     2 komentáře

Čivava je nejmenší plemeno světa, jehož původ není zcela jasný. Soudí se, že má vztah k mexickým původním psům. Byl „objeven“ Američany v Mexiku. Je zde podobnost s plemenem podengo pequeno, který se mohl dostat do Střední Ameriky s námořníky. Dlouhosrstá varieta se odvozuje od kříženců s plemenem papillon. Čivava je v dnešní době využívána jako velmi oblíbený společenský pes.

Charakter má Čivava velice živý, je to ostražitý často smělý malý psík, který zpravidla přecení své síly. Některé větší exempláře bývají statnější, méně náchylné k některým nemocem a dožívají se také o něco vyššího věku. Příslušníci dominantnější krátkosrsté variety se více prosazují než zástupci variety dlouhosrsté, kteří jsou mírnější a také poddajnější.

Čivavu je třeba brát vážně, a zejména krátkosrstá varieta vyžaduje po majiteli důsledné vedení. V opačném případě může svého chovatele doslova tyranizovat.

Toto malé plemeno je velmi inteligentní a učenlivý psík, který je při důsledné výchově svému chovateli milým stvořením. Čivava, která nezná nudu, se zhlíží ve svém majiteli a v nebezpečí v něm hledá spolehlivého ochránce. Je to přizpůsobivý pes, který od svého chovatele nevyžaduje žádnou velkou péči.

ČivavaNázvy ve světě

Anglický název: Chihuahua

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.12.2020, 12:56
Dobrý den měla bych zájem o bílou čivavičku dekuji.Mobil mě hlásí neexistuje číslo. Plodkova
05.05.2019, 15:00
h