Burunduk páskovaný

Tamias sibiricus

Výskyt: Euroasie
Velikost: 20-28 cm s ocasem
Hmotnost: 60-120 g
Březost: 30-35 dnů
Počet mláďat: 4-8 ks
Délka života: 10 let
Potrava: ovoce, výhonky, listy, květy, hmyz
velikost písma:  A A A
23.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13968 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Burunduk páskovaný dosahuje délky těla 120-170 milimetrů, ocas je dlouhý 80-115 milimetrů, zadní tlapka dosahuje délky 31-38 milimetrů, ucho 13-18 milimetrů, hmotnost, se u dospělého zvířete pohybuje v rozmezí 60 až 120 gramů. Tento druh je nezaměnitelný svým charakteristickým podélným pruhováním.

Rozšíření

Burunduk páskovaný je domovem v euroasijské tajze. V Německu a Rakousku se však vyskytují uměle introdukované populace.

Způsob života

Burunduk žije v lesích i pláních a horách s nižšími dřevinami (kosodřeviny). Obývá lesy jehličnaté i smíšené od nížin až po hory do cca 1500 m. Burunduk je denní zemní veverkou. V zemi si vyhrabává hnízda s komůrkami, ve kterých přespává a uchovává zásoby na zimu (zásoby semen, oříšků, žaludů, bobulí a jiných plodů). Potravu si získává během léta stejně obratně na zemi i na stromech. Živí se rozličnou zelenou potravou (ovoce, výhonky, listy, květy), houbami, larvami, červy a jiným hmyzem, který je důležitým zdrojem bílkovin. Ve volné přírodě se dožívá průměrně 10 let.

Chov v domácnosti

Burunduk je vhodné zvíře k domácímu chovu jako malý mazlíček. Začátečníci mohou chovat jen jedno zvíře. Pro odchovy (chov v párech) jsou potřebné velké voliéry nebo krátkodobé připouštění samce jen na dobu páření. Kromě původní oblasti výskytu žije i v Nizozemsku, Francii a Německu, kde byl vysazen a i rozmnožuje se ve volné přírodě.

Burunduk páskovanýNázvy ve světě

Anglicky: Siberian Chipmunk, Ázerbájdžánsky: Sibir burunduku, Holandsky: Siberische grondeekhoorn, Německy: Sibirisches Streifenhörnchen

Foto: http://magical-creatures.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.