Hraboš severní

Microtus oeconomus oeconomus

Výskyt: Evropa
Délka: 13,5-21,5 cm s ocasem
Hmotnost: 20-60 g
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4130 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Hraboš severní dorůstá délky těla 98-142 milimetrů, ocas je dlouhý 38-73 milimetrů, zadní tlapka tohoto druhu je dlouhá 18,5-22,5 milimetrů, velikost ucha se pohybuje v rozmezí 12-16 milimetrů, hmotnost dospělého jedince kolísá od 20 do 60 gramů. Má relativně dlouhý ocas (tvoří až 55 procent délky těla). Je statnější než hraboš polní, či hraboš mokřadní. Srst má tmavě šedou až černohnědou, spodina je světlejší. Horní Ml obsahuje šest uzavřených políček, charakteristický je tvar prvního z nich.

Rozšíření

Východní hranice evropského výskytu zasahuje Polsko a severní Německo. Ostrůvkovitě se hraboš severní vyskytuje na Slovensku (konkrétně Žitný ostrov, Jurský Súr, slovenské jezero Leveleš), vyskytuje se rovněž v Rakousku a Maďarsku. V této oblasti je ohrožen vyhynutím. U nás zjištěn nebyl, teoreticky však jeho výskyt zcela vyloučit nelze; na jižní a severní Moravě či na severu Čech lze najít biotopy, které jeho stanovištním nárokům odpovídají.

Způsob života

Jeho populace v přírodě obývají ostřicové trsy, kde si hraboši vytváří jak povrchová, tak skrytá hnízda a chodby. Při vyšších stavech vody zdárně plave z jednoho trsu na druhý. Do zimního spánku hraboš severní neupadá.

Foto: http://www.digitalnature.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.