Slepec malý

Spalax leucodon

Výskyt: Evropa
Velikost: 150-240 mm
Hmotnost: 140-220 g
Březost: 28 dnů
Počet mláďat: 2-4 ks
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3533 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Slepec malý dorůstá délky těla 150-240 milimetrů, zadní tlapka bývá v rozmezí 19- 30 milimetrů, hmotnost dospělého jedince kolísá od 140 do 220 gramů. Jak již napovídá jeho druhový název, je slepý. Má válcovité tělo na krátkých nožkách s nezřetelným ocasem. Barva srsti je červeno či žlutohnědá, po stranách hlavy má dva bílé pruhy. Charakteristické jsou pro tento druh obnažené zuby.

Rozšíření

Slepci jsou rozšířeni od Maďarska a Rumunsku přes Ukrajinu až do Ruska a Kazachstánu, na jih pak přes Bulharsko, Srbsko, Černou Horu, Bosnu a Hercegovinu, Makedonii, Albánii, Řecko, Turecko, Sýrii, Irák, Jordánsko, Izrael, Egypt po Libyi.

Vyskytují se v různých oblastech (polopouště, stepi, louky, zemědělská půda) až do výšky 2300 m (na Balkánu) nebo 2600 m n. m. (v Turecku). Pro vytváření podzemních chodeb potřebuje slepec malý oblasti s ročními srážkami od 100 do 800 mm.

Způsob života

Po asi 4 týdnech březosti rodí obvykle 2 až 4 mláďata. Ta jsou holá a váží 6 až 10 g. Po dvou měsících jsou schopna opustit hnízdo. Slepci se oproti jiným hlodavcům dožívají výrazně vyššího věku. Potravu tvoří hlízy, kořínky, bulvy a další podzemní části rostlin. Někdy byli v noci pozorováni i nad zemí, jak konzumují trávu, semena a jiné nadzemní části rostlin. Není vyloučeno, že příležitostně požírají i hmyz.

Slepec malýNázvy ve světě

Anglicky: Lesser Mole Rat, Chorvatsky: Sljepaš

Foto: http://euroconbio.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.