Myška drobná

Micromys minutus

Výskyt: Evropa, Asie
Délka: 9-15 cm s ocasem
Hmotnost: 3,5-13 g
Březost: 21 dnů
Počet mláďat: 3-8 ks, až 6x ročně
Délka života: 1,5-2 roky
Potrava: Směs zrnin
velikost písma:  A A A
09.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5347 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Myška drobná je nejmenší evropský hlodavec, jehož délka těla se pohybuje od 50 do 77 milimetrů, ocas tohoto druhu bývá dlouhý 40-75 milimetrů, zadní tlapka 12-16 milimetrů, ucho má myška drobná 7-10 milimetrů. Hmotnost se u dospělého jedince pohybuje v rozmezí od 3,5 do 13 gramů. Hřbet má myška drobná žlutohnědý, břicho bílé. Čenich je tupě zakončen, boltce má krátké.

Rozšíření

Vyskytuje se ve velké části palearktické oblasti od jižní Anglie po Dálný východ, severní Vietnam a Japonsko. U nás výskyt ovlivňuje především nabídka stanovišť a nadmořská výška – poměrně běžná je do 500-600 m n. m., nad touto hranici se stává vzácnější (nejvýše položené nálezy 1050-1200 m n. m. známe z Hrubého Jeseníku, Šumavy a Krušných hor).

Způsob života

Myška drobná vyhledává bujnou vegetaci poblíž vod a mokřin, v přilehlých polích a větrolamech i lužních lesích. Je aktivní hlavně ve dne, při šplhání používá ocasu. Hnízdo myšky drobné je obdivuhodná stavba. Samička si je buduje 30 - 60 cm nad zemí a zavěšuje je mezi stébla travin. Je celé spletené z jemných vláken, která jsou tvořena podélně roztrhanými listy trávy. Myšky drobné se velice snadno rozmnožují a jsou schopné přivést na svět až šest vrhů během jednoho roku, v období od dubna do září. V každém vrhu bývá 3 - 8 mláďat, přičemž početnější bývají většinou vrhy ze srpna a září. Mláďata zůstávají v hnízdě celkem jedenáct dní a velmi rychle dospívají.

Myška drobnáNázvy ve světě

Anglicky: Eurasian Harvest Mouse, Dánsky: Dværgmus, Holandsky: Dwergmuis, Chorvatsky: Patuljasti miš, Maďarsky: Törpeegér, Německy: Zwergmaus, Rumunsky: şoarece pitic, Rusky: Myš-maljutka, Slovensky: Myška drobná

Foto: http://www.fotopedia.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.