Myšice temnopásá

Apodemus agrarius

Výskyt: Evropa, Asie
Délka: 13-21 cm s ocasem
Hmotnost: 15-40 g
Březost: 20 dnů
Počet mláďat: 5-7 ks
Potrava: Semena, larvy hmyzu
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9088 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Myšice temnopásá dorůstá délky těla 70-125 milimetrů, ocas bývá dlouhý 65-89 milimetrů, zadní tlapku má myšice dlouhou 17,5-21 milimetrů, ucho velké 11—14,5 milimetrů, hmotnost se u dospělého jedince pohybuje od 15 do 39 gramů. Je to rezavě hnědá myš s černým pruhem na zádech, který začíná na temeni. Břicho má tento druh bílé.

Rozšíření

Výskyt myšice temnopásé zasahuje do Polska, severozápadního Německa a Maďarska. V Česku se myšice temnopásá dlouhodobě vyskytuje především na celé severní Moravě, přibližné severně od Olomouce. V období po druhé světové válce se rozšířila i dále na jih – především na Vsetínsko a Kroměřížsko a také do okolí Brna. Nejnověji byla nalezena i v okolí Hodonína a Znojma, i když zde již, stejně jako u Brna, jde jen o ostrůvkovitý výskyt.

Způsob života

Myšice temnopásá je čilá v noci, osidluje vegetaci podél vod, pole a stohy, v zimě se vyskytuje u lidských sídlišť. Kolonie obývají nory, kde budují hnízda. Samci jsou mnohem pohyblivější než samice a svádějí mezi sebou ostré souboje, při nichž dochází i ke zranění. V sociálním životě se uplatňují i poměrně velké podocasní pachové žlázy. Samice rodí po necelých třech týdnech březosti 5-7 (4-9) mláďat o hmotnosti 1,5-2,5 g. Asi 7-8. den jsou krátce osrstěná a o 4-5 dní později prohlédnou.

Myšice temnopásáNázvy ve světě

Anglicky: Striped Field Mouse, Chorvatsky: Prugasti miš, Maďarsky: Pirók erdeiegér, Německy: Brandmaus, Rumunsky: şoarece de câmp, Rusky: Polevaja myš, Slovensky: Ryšavka tmavopásá

Foto: https://naturfotografen-forum.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.