Tibetský španěl

Tibetan Spaniel

Oficiální zkratka v ČR: TS
Výška v kohoutku: 26 cm
Hmotnost: 7 kg
Délka života: 14 let
FCI: IX. - Společenská plemena a toy
Číslo standartu: 231
Využití: sspolečník
velikost písma:  A A A
03.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5009 zobrazení     0 komentářů

Toto plemeno, které také patří mezi tzv. Buddhovy lvíčky, bylo více chováno a šlechtěno mezi tibetskými obyvateli, než ostatní plemena. Ale do buddhistických klášterů měli přístup a modlitební mlýnky mohli šlapat jen nejlepší jedinci. Do Evropy se Tibetský španěl dostal zřejmě po tzv. hedvábné stezce.

Dnes bývá Tibetský španěl využíván hlavně jako doprovodný pes.

Co se týče jeho charakteru, je Tibetský španěl radostný, živý, sebejistě vystupující a vysloveně inteligentní a statečný domácí pes. Je velmi ostražitý, k cizím lidem se chová odpudivě. Je sociálně únosný, a dá se proto chovat i ve větším počtu exemplářů. Má ještě původní chování a je velmi odolný. Ve své rodině je velmi oddaným psem, který je věrný pouze svému chovateli. I tak si však ponechává určitou část své nezávislosti.

Tibetský španěl je nekomplikovaný a radostný domácí přítel, který je spokojený v temperamentní rodině, jejíž členy má zájem všude doprovázet. Jako statečný a na všem zainteresovaný pes miluje pohyb ve volné přírodě, dlouhé vycházky a vhodné zaměstnání. Tibetský španěl je vhodný jak do městského, tak i do venkovského prostředí. Jeho hladká srst nevyžaduje po jeho majiteli žádnou velkou péči.

Tibetský španělNázvy ve světě

Anglicky: Tibetan Spaniel

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.