Identifikace
Myšivka stepní se dorůstá v dospělosti délky těla 55-69 milimetrů, ocas se u tohoto druhu pohybuje od 68 do 85 milimetrů, zadní tlapku má myšivka 14-16 milimetrů, ucho je dlouhé 10-14 milimetrů. Hmotnost se u dospělého jedince pohybuje od 8 do 15 gramů. Liší se od myšivky horské světlými pruhy kolem černého proužku na hřbetě. Také ocas má relativně kratší, je asi o 1/3 delší než tělo. Nejpodobnější příbuznou je myšivka horská. Může být někdy zaměněna s myšicí temnopásou, ta je ovšem o něco větší a tmavý pruh jí začíná až na hřbetě, má také kratší ocas.
Rozšíření
Výskyt v Evropě zasahuje z východu do Rakouska a Maďarska. Jeden sporný nález je uváděn ze Slovenska (Levočské pohorie, Schaefer 1962).
Způsob života
Myšivka stepní obývá lesy, houštiny, podhorské louky a stepi. Jsou aktivní především v noci. Na podzim se ukládají myšivky zimnímu spánku do podzemních nor. Tento spánek trvá minimálně šest měsíců. Myšivky mívají obvykle jen jeden vrh ročně. Rodí až 11 mláďat, která kojí samice 4 až 5 týdnů. Sexuální dospělosti dosahují po prvním přezimování. Myšivka stepní konzumuje semena, lesní plody i hmyz. Zdržuje se hlavně na zemi, ale dokáže i obratně šplhat s pomocí dlouhého ocasu ve vysoké vegetaci.
Komentáře ke zvířeti