Myšivka stepní

Sicista subtilis

Výskyt: Evropa
Délka: 12-16 cm s ocasem
Hmotnost: 8-15 g
Počet mláďat: Až 11 ks
Délka života: Až 3 roky
Potrava: Semena, lesní plody, hmyz
velikost písma:  A A A
11.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2664 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Myšivka stepní se dorůstá v dospělosti délky těla 55-69 milimetrů, ocas se u tohoto druhu pohybuje od 68 do 85 milimetrů, zadní tlapku má myšivka 14-16 milimetrů, ucho je dlouhé 10-14 milimetrů. Hmotnost se u dospělého jedince pohybuje od 8 do 15 gramů. Liší se od myšivky horské světlými pruhy kolem černého proužku na hřbetě. Také ocas má relativně kratší, je asi o 1/3 delší než tělo. Nejpodobnější příbuznou je myšivka horská. Může být někdy zaměněna s myšicí temnopásou, ta je ovšem o něco větší a tmavý pruh jí začíná až na hřbetě, má také kratší ocas.

Rozšíření

Výskyt v Evropě zasahuje z východu do Rakouska a Maďarska. Jeden sporný nález je uváděn ze Slovenska (Levočské pohorie, Schaefer 1962).

Způsob života

Myšivka stepní obývá lesy, houštiny, podhorské louky a stepi. Jsou aktivní především v noci. Na podzim se ukládají myšivky zimnímu spánku do podzemních nor. Tento spánek trvá minimálně šest měsíců. Myšivky mívají obvykle jen jeden vrh ročně. Rodí až 11 mláďat, která kojí samice 4 až 5 týdnů. Sexuální dospělosti dosahují po prvním přezimování. Myšivka stepní konzumuje semena, lesní plody i hmyz. Zdržuje se hlavně na zemi, ale dokáže i obratně šplhat s pomocí dlouhého ocasu ve vysoké vegetaci.

Myšivka stepníNázvy ve světě

Anglicky: Southern Birch Mouse, Německy: Steppenbirkenmaus

Foto: http://en.academic.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.