Tchoř světlý

Mustela eversmannii

Výskyt: Eurasie
Velikost: 32-56 cm bez ocasu
Hmotnost: 700-2000 g
Březost: 36-43 dnů
Počet mláďat: 3-8 ks
Potrava: Hlodavci a hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4242 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Tchoř světlý dorůstá délky těla 32-56 centimetrů, ocas je dlouhý 10-18 centimetrů, zadní tlapka je 4-8 centimetrů, ucho bývá velké 2-3 centimetry. Hmotnost se u dospělého zvířete pohybuje od 0,7 do 2 kilogramů. Je celkové světlejší, pouze hruď a nohy má tmavohnědé, ocas je dvojbarevný. Meziočnicové zúžení lebky je ve srovnání se tchořem tmavým výraznější.

Rozšíření

Tchoř světlý pronikl z východu až do Německa, České republiky a Rakouska. Výskyt tchoře světlého je u nás evidován hlavně na jižní a střední Moravě, v Polabí, Českém středohoří a dokonce i poblíž našeho hlavního města.

Způsob života

Tchoř světlý obývá prostředí kulturních stepí, křovinaté meze okolí rybníků, proniká i do blízkosti zemědělských staveb. Ukrývá se v norách křečků, syslů či králíků. Jeho rozmnožování je takřka stejné jako u tchoře tmavého. Spáří se během března a dubna a samice vyvede mladé po 40-43 dnech. Většinou mívá 3-8 mláďat jednou do roka. Ta jsou nejprve úplně slepá. Období dospívání trvá pět měsíců. Typickým tchořím znakem je značkování si teritoria. K tomu slouží podocasní pachové žlázy, které produkují výrazný sekret. Ten má kromě ochrany teritoria chránit tchoře stepního i před nepřáteli. Ti se po vyloučení této odporně páchnoucí tekutiny většinou dají na ústup.

Tchoř světlýNázvy ve světě

Anglicky: Steppe Polecat, Německy: Steppeniltis, Rusky: Stepnoj chorek, Slovensky: Tchor svetlý

Foto: http://cs.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.