Psík mývalovitý

Nyctereutes procyonoides

Výskyt: Jihovýchodní Asie
Velikost: 50-80 cm bez ocasu
Hmotnost: 4-10 kg
Březost: 60-64 dnů
Počet mláďat: 5-12 ks
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9823 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Psík mývalovitý dorůstá délky těla 50-80 centimetrů, výšky dosahuje 20-25 centimetrů a ocas 16-25 centimetrů, zadní tlapka 11-13 centimetrů, ucho 4,5-6,5 centimetrů. Hmotnost se u dospělého jedince pohybuje od 4 do 10 kilogramů. Pro své krátké nohy, huňatou srst a kresbu na hlavě může být zaměněn s jezevcem. Zbarven je plavě šedě a hnědavě s tmavým žíháním. Na rozdíl od mývala nemá pruhovaný ocas.

Rozšíření

Psík mývalovitý je původem z jihovýchodní Asie. V třicátých letech byl mimo jiné vysazen v ruské části dunajské delty, odkud se šířil dále na západ až do Německa a Švýcarska. V České republice i na Slovensku byl donedávna vzácný, ale jeho přítomnost je v posledních letech zjišťována pravidelně.

Způsob života

Psík mývalovitý vyhledává rákosiny, lužní a listnaté lesy. Je aktivní za soumraku a v noci. Den tráví v liščích, jezevčích i vlastních norách. Zimu tráví nepravým zimním spánkem. Psík mývalovitý je významný škůdce v hnízdních koloniích vodního ptactva. Během března a dubna se spáří samice se samci. Po 60-64 dnech, kdy je samice březí, vyvrhne ve své noře většinou 5-12 mláďat. Někdy jich může být až 15. Ta jsou následujících 15 dní plně slepá a teprve postupem času prohlédnou. Matka je poté ještě asi měsíc kojí. Rodinou péči mají na starosti oba dva rodiče. Samec se nevyhýbá svým povinnostem a samici společně s mláďaty nosí ulovenou kořist. Zhruba ve třech měsících věku se osamostatňují. Pohlavní dospělosti dosahují mláďata už v prvním roce života.

Psík mývalovitýNázvy ve světě

Anglicky: Raccoon Dog, Holandsky: Wasbeerhond, Chorvatsky: Kunopas, Japonsky: Tanuki, Maďarsky: Nyestkutya, Německy: Marderhund, Rumunsky: Câine enot, Rusky: Jenotovidnaja sobaka, Slovensky: Psík medviedikovitý

Foto: http://observationdeck.io9.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.