Poletuška slovanská

Pteromys volans

Výskyt: Od Finska, přes Sibiř až po Koreu a Japonsko
Velikost: 15-17 cm bez ocasu
Hmotnost: 95-170 g
Počet mláďat: 2-4 ks
Potrava: Březová kůra
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11754 zobrazení     11 komentářů

Charakteristika

Hlava a trup 15-17 cm, ocas 9,5-13 cm, výška 3,2-3,9 cm, hmotnost 95-170 g. Poletuška slovanská připomíná malou, šedou veverku obecnou, avšak zřetelná se od ní odlišuje létací blánou, která je natažená mezi předníma a zadníma nohama a je porostlá hustými chlupy. Tato blána je tvořena kožním záhybem na boku těla. Ocas je po stranách husté ochlupený a napomáhá při plachtění.

V zimě má poletuška hedvábně měkký stříbrošedě lesklý kožich. Oči jsou poměrně velké, ale uši jsou malé a téměř zcela ukryté v srsti.

Výskyt

Poletuška slovanská obývá převážně husté smíšené lesy na severu tvořené borovicemi, smrky a břízami. Oblast výskytu zasahuje tak daleko na sever, kde ještě rostou břízy. Poletuška potřebuje přirozené lesy, a tak ji moderní lesní hospodářství vytlačuje stále dál na východ. U nás se s ní nesetkáme.

Způsob života

Poletušky slovanské výborně šplhají. S pomocí „létacích blán" mohou překonávat větší vzdálenosti (až 35 metrů) volným klouzavým letem. Přitom zvíře používá ocas jako kormidlo a kromě toho ovlivňuje směr letu pomocí pohybů předních a zadních nohou. Při přistání zvedne ocas a přední tlapky do výšky a tlačí podélnou osu těla do vertikální pozice, aby tím zmírnila náraz při přistání. Jsou to malá zvířata, která pronásledují zejména kuny. Jejich velké oči svědčí o tom, že patří ke zvířatům aktivním zejména za šera.

Rozmnožování

Poletušky si budují velká hnízda na stromech. Využívají je po celý rok a tráví v nich i chladné období. Na jaře se zde rodí holá a slepá mláďata. Většinou samice vrhne ještě podruhé v létě 2-4 mláďata.

O biologii těchto zvířat víme pouze to, co bylo zjištěno pozorováním při jejich chovu v zajetí - především v zoologických zahradách. O jejich životě ve volné přírodě je známo málo, protože tato zvířata žijí vysoko v korunách stromů, v nepřístupných březových lesích Sibiře. Zdá se, že tyto veverky mají pozoruhodně vyvinuté sociální chování, často je možné je spatřit v menších skupinách tvořených buď jenom samečky, či naopak pouze samičkami.

Potrava

Jejich hlavní potravou je březová kůra, kterou šroubovitým pohybem odlupují ze stromu. K jídelníčku těchto zvířat patří ale také listy stromů, čerstvé výhonky a pupeny, semínka nejrůznějších jehličnatých stromů, květy jívy, stejně jako bobule a nejrůznější lesní plody. Potravu odnášejí poletušky do hnízda a tam ji konzumují. Protože neupadají do zimního spánku a v zimě pouze zmenší svou aktivitu, používají někdy ptačí hnízda anebo dutiny ve stromech, ve kterých si ukládají zásoby potravy.

Další zajímavosti

Na celém světě existuje 13 rodů a 36 druhů poletušek, které žijí převážně v teplejších oblastech světa, například v Americe a v Eurasii, ale zasahují také na Malajské souostroví. V jihovýchodní Asii se lze s nimi setkat nejčastěji. V některých oblastech jsou dokonce tak početné, že se na jejich lov specializovala jedna sova (Phodilus badius). Avšak pozor, v Malajsii se vyskytují poletuškám podobné, ale zcela nepříbuzné letuchy patřící do řádu Dermoptera. V Evropě sice poletušky ve volné přírodě už téměř neuvidíme, ale ve zvláštních zařízeních zoologických zahrad, v pavilonech nočních savců, ve kterých je možné díky obrácenému režimu dne a noci sledovat noční zvířata aktivní v tlumeném světle, se s nimi můžeme setkat poměrně často. Můžeme pozorovat, jak plachtí: před přistáním zvednou blánu předními nožičkami vzhůru a brzdí ocasem. Pevně se pak zachytí drápky. Při dobré péči se poletušky v zajetí snadno rozmnožují.

Poletuška slovanskáNázvy ve světě

Anglicky: Siberian Flying Squirrel, Finsky: Liito-orava, Francouzsky: Polatouche, Holandsky: Gewone vliegende eekhoorn, Německy: Sibirisches Gleithörnchen, Polsky: Polatucha, Rusky: Обыкновенная летя́га, Slovensky: Poletuška slovanská, Španělsky: Ardilla voladora europea

Foto: http://www.zoohome.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.03.2022, 17:34
Do domu je nevhodá, prodej není.
06.02.2022, 20:17
Dobry vecer,neviete o niekom kto ma poletušku na predaj?
Dakujem
16.01.2022, 20:42
Chcel by som vedieť koľko sa poletuška dožije. Ďakujem
18.12.2021, 08:26
Neviete kde by som ju vedel zohnať?
10.11.2020, 00:40
Sháním,pro našeho samečka samičku burunduka - veverka páskovaná,chov mám už 9 let,má někdo volnou?děkuji za odpovědi případně za odkazy.Simona
04.02.2020, 10:26
Dobrý den, mohu se zeptat kde bych poletušku mohla koupit? :-)
30.11.2018, 20:49
sháním páreček poletušek, díky za info tel.776242457 nebo mail jazdra@seznam.cz děkuji
08.03.2017, 00:02
Prosim, ak by niekto vedel kde by som toto zviera vedela zohnat ozvite sa! Je uzasne! Dakujem :-)
04.06.2016, 18:58
Dobrý den nevíte někdo o někom kde bych mohla sehnat mládatko?Prosím inf.mě na mobil 732209337...Děkuji Králová
29.01.2016, 19:30
C.Z: Moc se mi líbi tohle zvíře. Moc by sem chtela chvat poletušku.☺
29.01.2016, 19:28
S.K:Moc sa mi páči toto zviera. Moc by som chcela chovať poletušku. ☺