Lumík lesní

Myopus schisticolor

Výskyt: Skandinávie, ostrov Novaja Zemlja
Velikost: 7-15 cm
Potrava: Listy a výhonky
velikost písma:  A A A
07.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4372 zobrazení     0 komentářů

Charakteristika

Lumík lesní je dost podobný lumíku norskému, je ale výrazně menší a jednobarevný, šedý a v létě s rezavou skvrnou na hřbetě.

Výskyt

V severní Skandinávii a v severním Rusku je především v lesích se silnou vrstvou mechu. Jako jeden z mála savců obývá lumík lesní i ostrov Novaja Zemlja.

Způsob života

Periodicky se opakující přemnožení nastává téměř pravidelně jednou za deset let; svým chováním a způsobem života se velmi podobá lumíku norskému, avšak tento druh migruje jen vzácně. Lumíci budují pod mechem, kameny a v zimě také pod sněhem dlouhé a často široce rozvětvené systémy chodeb, které vedou k hnízdům postaveným z trávy a mechu. Zimní zásoby si lumík nevytváří.

Mýty o lumících

Mylné představy o lumících trvají několik staletí. Ve 30. letech 16. století geograf Zeigler ze Štrasburku předložil teorii, že lumíci padají během bouřek z oblohy a pak náhle umírají, když na jaře roste tráva. Tato teorie byla vyvrácena historikem Ole Wormem, který jako první provedl pitvu lumíka a dokázal, že lumíci jsou anatomicky podobní ostatním hlodavcům.

Mnoho lidí se domnívá, že se lumíci při migraci dopouštějí masových sebevražd. To však není pravda. Mýtus masových sebevražd u lumíků je starý několik staletí a byl zpopularizován řadou faktorů.

Lumík lesníNázvy ve světě

Anglicky: Wood Lemming

Foto: http://www.planet-mammiferes.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.