Medvěd lední

Ursus maritimus

Výskyt: Severní ledový oceán
Délka těla: 2,5 m
Hmotnost: 400-700 kg
Počet mláďat: 2 ks
Délka života: 20-25 let
Potrava: Tuleni a ryby
velikost písma:  A A A
16.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     20891 zobrazení     10 komentářů

Charakteristika

Délka těla 2-2,5 m, hmotnost 300 až 800 kg, samice výrazné menší a lehčí. Ocas je obdobně jako u medvěda hnědého krátký a není téměř vidět. Stavba lebky protáhlejší než u medvěda hnědého, se kterým ho nelze zaměnit díky zbarvení srsti. Ta je u medvěda ledního špinavě až žlutavě bílá. Také krk je výrazně delší a umožňuje lednímu medvědovi rychlejší a obratnější pohyby. Na nohách má jen málo zahnuté silné drápy. Chodidla jsou až na polštářky, na které našlapuje, ochlupená. Mohutné tlapy se výborně hodí jak pro běh po sněhu, tak i pro plavání. Medvěd lední má zvláštní mastnou srst, po které rychle stéká voda a která izoluje tak dokonale, že téměř nedochází k úniku tělesné teploty. Proto není možné vyhledávat tyto medvědy například pomocí přístrojů, pracujících na bázi infračervených paprsků, které reagují na vyzařované teplo.

Výskyt

Medvěd lední žije na plovoucích krách v Severním ledovém oceánu a na nejsevernějších částech arktické pevniny. Tady se pohybuje buď po ledových krách, anebo obchází svoje území a stále pátrají po své hlavní potravě, kterou představují tuleni. Uvedené rozdíly mezi ním a medvědem hnědým jsou výsledkem přizpůsobení medvěda ledního extrémním životním podmínkám v oblastech, které obývá. Proti silnému mrazu chrání medvěda ledního jeho hustá srst a silná vrstva podkožního tuku.

Způsob života

Medvěd lední žije samotářsky a loví v oblasti arktického ledu. Nezamrzlou vodu mezi ledovými krami překonává lehce plaváním. Dokáže se velmi dobře potápět, pod vodou vydrží i několik minut. Na hladkém ledovém povrchu se díky svým ochlupeným tlapám opatřeným drápy dokáže pohybovat velice rychle a jistě. Podobně jako medvěd hnědý staví se i medvěd lední často na zadní nohy. K odpočinku používá místa ve skalních rozsedlinách anebo mezi nahrnutými ledovými krami. V zimě si medvědi ve sněhu vyhrabávají nory, ve kterých tráví období zimního klidu. Žijí ze svých tukových zásob, které na-shromáždili během období arktického léta. Před začátkem období zimního klidu dosahují medvědi lední nejvyšší tělesné hmotnosti (až 1000 kg) a jsou tak nejtěžšími dravými zvířaty žijícími na souši. Březí samice přivádějí mláďata na svět v doupatech vyhrabaných ve sněhu.

Potrava

Hlavně tuleni a ryby, příležitostně zdechliny, v období arktického léta jako doplněk rostlinná strava, jestliže se medvědi pohybují na pevnině, například na Špicberkách.

Rozmnožování

Koncem zimy, v dubnu a květnu, vyhledávají samotářsky žijící samci samice, které také žijí většinou osaměle, a dochází k páření. Po období březosti trvajícím osm měsíců se zpravidla rodí dvě mláďata (někdy jenom jedno a výjimečně tři), která jsou jen málo vyvinutá. Při narození jsou slepá a hluchá a měří necelých 30 cm. Ve čtyřech týdnech otevírají oči a rostou rychleji. Ve 2,5-3 měsících začnou dostávat první tuhou potravu.

V tu dobu opouštějí brloh a začínají si hodně hrát. Chodí za svou matkou a žerou maso čerstvě narozených tuleňů, kteří v té době představují jejich hlavní potravu. Mláďata zůstávají s matkou až do 3 let života.

Další zajímavosti

Lední medvěd není člověku téměř nebezpečný a snaží se mu vždy vyhnout. O zásoby potravin, které si lidé zřizují, se zajímá hlavně v noci. Lední medvěd je loven prakticky pouze pro svou kožešinu. Ještě v 60. letech byl povolen roční odstřel ve výši 1300 ledních medvědů - to však bylo daleko více, než s čím se dokázaly stavy medvědů vyrovnat. Proto se jejich počet neustále snižoval. Po zavedení ochrany v mezinárodním měřítku je naděje, že se podaří medvěda ledního zachovat.

Medvěd ledníNázvy ve světě

Anglicky: Polar Bear, Finsky: Jääkarhu, Francouzsky: Ours polaire, Chorvatsky: Bijeli medvjed, Italsky: Orso bianco, Japonsky: ホッキョクグマ, Litevsky: Baltasis lokys, Lotyšsky: Polārlācis, Maďarsky: Jegesmedve, Německy: Eisbär

Foto: http://a-z-animals.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

25.09.2022, 19:57
médvídek pú
16.05.2021, 11:02
medvěd,ledni,jest,jeho,přibuzný
medvěd,hnědý,no,medvěd,ledni
žije,hlavně,na,polu,severnim,žije
i,v,gronsku
03.12.2020, 10:25
Velmi pomohlo do bakalářky. Některé informace mi přišli velmi zajímavé. Doporučuji :-)
06.10.2020, 17:54
Vykuřte si kokoti a držte hubu
24.05.2020, 21:10
lol
16.03.2020, 12:46
odebírejte Ondru Vlčka
30.10.2019, 21:11
gggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
30.10.2019, 21:10
llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
09.10.2019, 19:02
super
22.04.2018, 20:20
číčo