Lasice kolčava

Mustela nivalis

Výskyt: Evropa, Asie, Severní Amerika
Délka těla: 15,5-26 cm
Hmotnost: 30-160 g
Březost: 30-37 dnů
Počet mláďat: 4-6 ks
Délka života: 7-10 let
Potrava: Myši, ptáci, plazi
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     26444 zobrazení     10 komentářů

Charakteristika

Délka těla se pohybuje od 15,5 do 26 cm a ocas bývá dlouhý 3-7 cm, hmotně menší samičky bývají mylně považovány za samostatný druh. Její štíhlá stavba těla umožňuje kolčavě pronásledovat myši do jejich děr a chodeb. Na rozdíl od hranostaje nemá její kratší ocas černou špičku, ale může být na konci poněkud tmavší. Změna srsti na zimní šat probíhá jen v nejsevernějších oblastech jejího rozšíření nebo ve vysokých horách. Svrchní strana těla má podobné zbarvení jako u hranostaje, ale přechází pozvolna do světlé části břišní. Někdy se vyskytují i na břiše hnědé skvrny a tmavý obrys ústního koutku.

Výskyt

Eurasie s výjimkou subtropických a tropických oblastí jižně od Himálaje, severní Afrika a Severní Amerika. Chybí v Irsku, na Islandě a arktických ostrovech, stejně jako na územích nad 3000 m. Jinak se s kolčavou setkáváme všude, zvláště pak v zemědělských oblastech a na okrajích lidských sídel. Je to naše nejmenší a zároveň nejhojnější šelma.

Způsob života

V chování a návycích se velice podobá hranostaji, ale je více specializována na lov myší. Kolčava může bez nesnází pronásledovat myši do jejich nor a tam je uchvátit. Tato schopnost, která je spojena s tvarem těla, vyžaduje ovšem vysokou dodávku energie z potravy, protože zvířata jednak ztrácejí mnoho tepla díky vysokému poměru povrchu těla k jeho hmotnosti, jednak si nemohou vytvářet tukové rezervy, které by jejich štíhlost ohrozily. Velké ztráty energie musí kolčava vynahradit neustálým lovem. Slídí v zahradách, často i v noci, prohledává hromady odpadků, seníky a kůlny, snaží se dokonce ulovit králíka, což se jí daří daleko méně často než hranostajovi, protože je mnohem menší. Skáče krátkými (12-30 cm) skoky, často panáčkuje a dá se „myším" zapištěním přilákat. Často se pohybuje po osvědčených cestičkách a je věrná k svému revíru. Revíry samečků jsou odděleny od revírů samiček. Jestliže je hojně hrabošů (100-500 kusů na hektar), omezují se jejich lovné revíry na 1-5 ha, při menší populaci hrabošů (20-40 na hektar) se může rozšířit revír až na 15 ha. Lovné revíry samiček jsou vždy menší. Během noci může kolčava urazit až 2 km. Nezná zimní spánek.

Potrava

U nás představují hraboši a myši 85 % kolčaví kořisti, 5 % jde na vrub ptáků, 4 % tvoří obojživelníci a plazi a zbytek připadá na hmyz a větší savce. V zimě se může někdy živit výlučně hraboši. Počet lovených druhů je u kolčavy mnohem nižší než u hranostaje.

Rozmnožování

Březí samičky se vyskytují mezi březnem a srpnem. Ve vrhu bývá 4-6 mláďat a při dobrém zdroji potravy mohou být vrhy dva do roka až s 12 mláďaty, a to i během zimy. Nabídka hrabošů tak do značné míry ovlivňuje stav lasice kolčavy.

Nepřátelé

Dravci, liška a hranostaj. Dříve považována za škodnou a často pronásledována. Nyní je lasice kolčava celoročně hájena.

Lasice kolčavaNázvy ve světě

Anglicky: Least Weasel, Dánsky: Brud, Holandsky: Wezel, Chorvatsky: Obična lasica, Italsky: Donnola, Maďarsky: Eurázsiai menyét, Německy: Mauswiesel, Rumunsky: Nevăstuica, Slovensky: Lasica obyčajná, Španělsky: Comadreja

Foto: http://toateanimalele.ro

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

13.01.2023, 21:02
Zajímalo by mě, kde se dá lasice k chovu sehnat. Nesmí se odchytit v přírodě a začít chovat, to je protizákonné. Ale zverimexy lasicemi nedisponují a najít rozumného a důvěryhodného chovatele se mi nepovedlo.
13.01.2023, 21:02
Zajímalo by mě, kde se dá lasice k chovu sehnat. Nesmí se odchytit v přírodě a začít chovat, to je protizákonné. Ale zverimexy lasicemi nedisponují a najít rozumného a důvěryhodného chovatele se mi nepovedlo.
17.04.2021, 14:08
Kolik stojí jedna lasička chtěla bych si jí pořídit
29.03.2021, 20:47
No tak, pořídil jsem si dvě kočky, už je mám rok od malých koťatek a před měsícem zabili lasičku a tak jsem spokojený !
02.12.2020, 10:36
Jak proboha může někdo napsat, že se na vzteklinu umírá do dvou dnů od nákazy? Jen první příznaky nemoci se projeví až po zhruba 10 dnech, a kolikrát i mnohem později. Už vůbec riziko úmrtí je v zemích jako je Česká republika téměř nulové. Samozřejmě musí být včasně zjištěna.
09.02.2019, 09:49
To byla spíš kuna. Lasicka si na slepici určitě netroufne vzhledem ke svoji velikosti
18.01.2018, 11:41
mate toho tam malo voleee
15.07.2015, 20:53
Sežereš mi hadičky u auta - smrt. Teda pokud ji potkám. Kamarád ji chytil do sklopce na své zahradě - měla chut na slepice. Odvezl ji daleko za město do lesa, kde ji vypustil. No nevim. Potkávám je ve městě běžně. Zatím jsou plaché. Jsem zvědavej, jak je na tom tahle havět, když má vzteklinu. Jen tak pro informaci, pokud vás někoho kousne nezvykle krotké (jinak divoké zvíře) okamžitě navštivte lékaře. Vzteklina je potfora - prý se na ní umírá do dvou dnů od nákazy.
03.05.2015, 14:54
Znamená to, že se nesmí střílet.
02.05.2015, 09:15
Co je to ,,hájena"????