Brabantík

Petit Brabancon

Oficiální zkratka v ČR: BAG
Výška v kohoutku: 18-20 cm
Hmotnost: 2,5-5,5 kg
Délka života: 13-15 let
FCI: IX. - Společenská plemena a toy
Číslo standartu: 82
Využití: společník
velikost písma:  A A A
04.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10706 zobrazení     0 komentářů

Původem je Brabantík stájový pes, který lovil krysy, potkany a myši a který se později stal i velmi populárním psem, chovaným na šlechtických sídlech. Křížený s mopsem, King Charles španělem a yorkšírským teriérem, byl vyšlechtěn do současné podoby krátkosrsté varianty psa.

Co se týče dnešního využití je Brabantík malý hlídací a doprovodný pes.

Charakterově je tento pes pozorný a hrdý s vyrovnanou povahou, velmi vázaný na svého pána. Je to i spolehlivý hlídač, ale štěká jen slabě. K cizím lidem se chová obezřetně. Lze jej chovat ve větším počtu exemplářů.

Brabantík je ideálním bytovým psem, kterému nevadí ani městské prostředí. Dá se snadno vychovávat, rád chodí na procházky, na kterých si může hrát a dovádět. Tato aktivita mu vydrží až do vysokého věku. Je přizpůsobivý a robustní, vhodný pro zaměstnané lidi, kteří chtějí mít psa s sebou i v zaměstnání. Je vhodným doprovodným psem i pro lidi, kteří hodně cestují. Jako malý pes si Grifonek brabantský vždy najde své místo a rád je tam, kde se něco děje. Krátká srst vyžaduje po chovateli těchto psů jen minimální péči. Nevýhodou je krátký čenich tohoto plemene, který bývá příčinou dýchacích potíží. Nosu, ale i očím je třeba věnovat zvýšenou pozornost a péči.

BrabantíkNázvy ve světě

Anglicky: Petit Brabancon

Foto: http://www.123rf.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.