Plískavice šedá

Grampus griseus

Výskyt: Na celém světě krom polárních moří
Délka těla: 2,5-4 m
Hmotnost: Do 350 kg
Březost: 340-360 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Sépie
velikost písma:  A A A
14.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3430 zobrazení     0 komentářů

Charakteristika

Délka těla 2,5-4 m, hmotnost do 350 kg. Nápadné kulatá hlava, protože čelo vystupuje velmi strmé a není tu typický zobák. Horní čelist nemá zuby, dolní čelist má 2-8, nejčastěji čtyři na každé straně. Tělo je často pokryto dlouhými jizvami, které snad vznikají kousnutím jedinců téhož druhu.

Dlouhé a špičaté prsní ploutve jsou černé a nasedají na bílý hrudník velmi kontrastně. Dlouhá hřbetní ploutev vyčnívá za polovinou hřbetu srpovitě dozadu. Celý hřbet je proměnlivě zbarvený, většinou šedavé. Břišní strana je světlá. Mohutná ocasní ploutev je uprostřed vroubkovaná.

Výskyt

Na celém světě s výjimkou polárních moří, na západoevropských pobřežích dosti hojná. Vyvržené kusy se nacházejí nejčastěji na západě a jihozápadě britských ostrovů.

V severních mořích se plískavice šedá vyskytuje zřídka, ale byla spatřena v západní části Středomoří a v Jaderském moři. Těžiště jeho výskytu je zřejmě kolem Azorských ostrovů.

Způsob života

Plískavice šedá plave v malých skupinkách po čtyřech až šesti kusech, málokdy je jich více, ale i samotáři se občas vyskytují. Pouze při tahu ze severu na jih se objevují velká hejna. Zvědavá plískavice se často na vodě vztyčuje, několik sekund otáčí hlavou a opět se svisle ponoří.

Potrava

Výhradně sépie.

Rozmnožování

Mláďata se rodí většinou koncem zimy a v předjaří. Zdá se, že samci a samice žijí dlouho spolu v rodinné skupině. Březost trvá 340-360 dní, kojení asi rok. Různé jizvy na těle plískavic snad vznikají při bojích soků o samici.

Plískavice šedáNázvy ve světě

Anglicky: Risso's Dolphin, Holandsky: Grijze dolfijn, Chorvatsky: Glavata pliskavica

Foto: http://filmatidimare.altervista.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.