Paježura Bartonova

Zaglossus bartoni

Výskyt: Nová Guinea
Délka těla: 60 cm
Hmotnost: 5-10 kg
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3878 zobrazení     1 komentář

Paježura Baronova bývá někdy nazývána též paježura Bruijnova. Má protáhlý, dolů zahnutý čenich dlouhý až 20 centimetrů, s malými ústy na spodní straně. V husté a hladké tmavé srsti jsou roztroušeny ostny s bílými špičkami, viditelné nejspíš jen při pohybu tohoto pomalého živočicha nebo v případě, že se paježura svinuje do klubka, když se cítí ohrožen. Tento druh má blízko u sebe ležící oči.

Ve volné přírodě se paježura vyskytuje na Nové Guiney; kde se objevuje v horských lesích i na alpských loukách.

Paježura Bartonova je čilá ve dne, stejně jako v noci, prohledává půdu dlouhým čenichem a vysunuje hadovitý jazyk, na který lapá kořist a polyká ji. Samička si vyhrabává noru pro vajíčka, ale sající mládě nosí zavěšené na bradavkách v mělkém vaku. V dospělosti dorůstá paježura délky těla kolem 60 centimetrů, maximálně dosahuje až jeden metr, ocas je neměřitelný, hmotnost se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 kilogramů. Stejně jako ostatní ježury vyhrabává samice paježury Bruijnovy (také se jí říká paježura australská, Bartonova nebo novoguinejská) doupě pro vejce, ale na rozdíl od nich nosí a kojí mládě vyklubané z vejce ve vaku.

Paježura Bartonova je největší představitel řádu ptakořitných.
 

Paježura BartonovaNázvy ve světě

Anglicky: Eastern Long-beaked Echidna, Chorvatsky: Stočni dugokljuni ježac, Maďarsky: Keleti hosszúcsőrű hangyászsün, Německy: Barton-Langschnabeligel, Slovensky: Ježura Bartonova

Foto: http://www.theforlorn.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

15.02.2016, 11:26
Paježury Bartonova (Zaglossus bartoni) a Bruinova (Z. bruijni) jsou odlišnými druhy. Liší se mimo jiné třeba různým počtem drápů na přední končetině.
Ve dne aktivní nejsou.