Vačice vydří

Chironectes minimus

Výskyt: Střední a Jižní Amerika
Délka těla: 57-83 cm
Hmotnost: 600-800 g
Počet mláďat: 2-3 ks
Délka života: 3 roky
Potrava: Ryby, žáby atd
velikost písma:  A A A
02.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5902 zobrazení     0 komentářů

Vačice vydří se někdy nazývá se také japok nebo vydrovec. Je to jediný vodní vačnatec s jemnou, hustou, vodu odpuzující srstí a dlouhými oploutvenými chodidly na zadních nohách. Samec i samice mají vak se svalnatým uzávěrem, který je pod vodou neprodyšně uzavřen. Vačice vydří vede noční život. Živí se rybkami, žábami a dalšími sladkovodními živočichy, které chytá obratnými předními tlapkami bez drápů. Během dne odpočívá v doupěti vystlaném listím poblíž vod. Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje od 26 do 40 centimetrů, ocas bývá dlouhý od 31 do 43 centimetrů, hmotnost bývá v rozmezí 600-800 gramů.

Vačice vydří obývá ve volné přírodě jižní Mexiko a Střední a Jižní Amerika; zde se vyskytuje v tropických a mírných lesích, a také v okolí malých vod.

Samice vrhne v průměru 2 až 3 holá mláďata jen částečně vyvinutá. Přesune je do vaku na břiše ve kterém má čtyři až pět mléčných bradavek. Mláďata se musí vyrovnávat s nedostatkem vzduchu v uzavřeném vaku při pobytu matky ve vodě. Srst jim začíná narůstat až 22. dne, oči se otevírají okolo 40. dne. Zhruba v této době se již většinou do vaku nevejdou a proto je samice odloží do doupěte a loví bez nich. Vrací se však je kojit, mláďata ještě nemají zuby, a tráví spolu veškerý čas mimo lovu. Mláďata se osamostatňují pravděpodobně v 60 dnech, pářit se jsou schopná v 10 měsících. Průměrná doba dožití se předpokládá asi 3 roky.
 

Vačice vydříNázvy ve světě

Anglicky: Water Opossums, Německy: Schwimmbeutler, Slovensky: Vačica vydrovitá, Španělsky: Yapok o Zarigüeya acuática

Foto: http://clickertrainedakita.tumblr.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.