Vakomyš vlnatá

Antechinomys laniger

Výskyt: Austrálie
Velikost: 17-25 cm s ocasem
Hmotnost: 20-40 g
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3771 zobrazení     0 komentářů

Druh nesoucí místní jméno kultarr se někdy řadí do rodu Sminthopsis. Protože se pohybuje velmi rychle dlouhými skoky, dříve se nazývala vakotarbík. Vakomyš vlnatá pobíhá hbitě lesem a polopouštními křovinami a skáče po prodloužených zadních nohou jako klokan, ale přistává na přední. Tento malý šedohnědý vačnatec má bílé bříško, nápadně velké oči a uši a dlouhý ocas se štětičkou na konci. Vakomyš vlnatá je noční tvor, vyhrabává si mělké nory nebo obsazuje chodby nebo doupata jiných zvířat. Stejně jako vakomyš tlustoocasá se kořisti zakusuje do krku. Délka těla se u dospělých jedinců pohybuje v rozmezí 7-10 centimetrů, délka ocasu 10-15 centimetrů, hmotnost bývá od 20 do 40 gramů.

Vakomyš vlnatá se ve volné přírodě vyskytuje v jižní a střední Austrálii; kde obývá vakotarbík různé biotopy od lesů a stepí až po pouště.

Tento zvláštní druh na určitém místě náhle vymizí a pak se znovu objeví. Příčina je neznámá, ale možná to ovlivňují prudké deště, které zaplaví mělké nory.

Tento druh patří do čeledi kunovcovití (Dasyuridae) je početná čeleď hmyzožravých a masožravých vačnatců velikosti myši až psa. Přes šedesát druhů pochází z Austrálie a Nové Guinei. Do této čeledi patří třeba známý ďábel medvědovitý Sarcophilus laniarius, který je v současnosti největším dravým vačnatcem. Většinou jsou to dravci nebo hmyzožravci, v přírodě plní stejnou funkci jako šelmy. K tomu mají přizpůsobený i chrup podobný chrupu šelem.
 

Vakomyš vlnatáNázvy ve světě

Anglicky: Kultarr

Foto: http://mundozoologia.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.