Vakomyš pihovaná

Parantechinus apicalis

Výskyt: Jihozápadní Austrálie
Velikost: 16 cm
Hmotnost: 40-125 g
Potrava: Myši,ptáci,ještěrky a hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2939 zobrazení     0 komentářů

Vakomyš pihovaná byla znovu objevena v roce 1967 po přeryvu dlouhém 80 let, kdy tento vačnatec neobvyklého vzhledu nebyl nikde nalezen. Typické je žíhané zbarvení s bílými skvrnkami na šedohnědé srsti. Kolem očí je čistě bílý kroužek a bílé jsou i břicho a silný, ochlupený, rychle se zužující ocas. Tento samotář tulák loví hlavně bezobratlé, ve dne i v noci. Ostrými špičáky však dovede zabít i malé obratlovce a rád vysává nektar z květu rostlin. Ačkoli žije vakomyš pihovaná hlavně na zemi, dovede vyšplhat po stromě až do výše tři metry. Hrabe si sám nory, někdy obsazuje také nory mořských ptáků. Tyto vakomyši jsou nesnášenlivé, setkají-li se, rvou se až k smrti.

Délka těla se u dospělých jedinců pohybuje kolem 16 centimetrů, ocas pak bývá dlouhý kolem 12 centimetrů. Hmotnost se u dospělců pohybuje od 40 do 125 gramů. Vákomyš pihovatá se vyskytuje v jihozápadní Austrálii a okolních ostrovech; obývá hustá pobřežní vřesoviště, křoviny a banksiové lesy.

Ve všech ostrovních populacích se stává, že samci ihned po paření hynou.

Tento druh patří do čeledi kunovcovití (Dasyuridae) je početná čeleď hmyzožravých a masožravých vačnatců velikosti myši až psa. Přes šedesát druhů pochází z Austrálie a Nové Guinei. Do této čeledi patří třeba známý ďábel medvědovitý.
 

Vakomyš pihovanáNázvy ve světě

Foto: Dibbler

Foto: http://en.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.