Vakomyš tlustoocasá

Sminthopsis crassicaudata

Výskyt: Jižní Austrálie
Velikost: 10-16 cm
Hmotnost: 10-20 g
Délka života: Kolem 2 let
Potrava: Ponravy, červi
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4483 zobrazení     1 komentář

Vakomyš tlustoocasá je malý savec svrchu šedý nebo hnědý má bílý spodek, veliké oči, vzpřímené uši a ostře zašpičatělý čenich. Ocas mu slouží jako zásobárna tuku a jestliže má vakomyš dost potravy, nabývá ocásek mrkvovitého tvaru, proto také druhový název tlustoocasá. Když jsou zásoby spotřebovány, vakomyš tlustoocasá upadne do strnulosti, někdy trvající až 12 hodin. Loví v noci na holé půdě nebo vopadance, na kořist se vrhá a zakusuje se jí do krku nebo větší oběť usmrcuje zuřivým třepáním hlavou. Žije samotářsky kromě doby páření v létě, ale v zimě se může sdružovat do malých skupinek.

Délka těla se pohybuje u dospělých jedinců v rozmezí od 6 do 9 centimetrů, ocas bývá dlouhý 4-7 centimetrů, hmotnosti dosahuje tento druh 10-20 gramů.

Vakomyš tlustoocasá obývá Jižní Austrálii kromě jihozápadního cípu a východního pobřeží; stepi, pouště, zemědělskou půdu i řídké lesy.

Protože vakomyš tlustoocasá dává přednost nízké a řídké vegetaci, je to jediný domorodý australský savec, kterému prospívá hospodaření evropských usedlíků.

Tento druh patří do čeledi kunovcovití (Dasyuridae) je početná čeleď hmyzožravých a masožravých vačnatců velikosti myši až psa. Přes šedesát druhů pochází z Austrálie a Nové Guinei.
 

Vakomyš tlustoocasáNázvy ve světě

Anglicky: Fat-tailed Dunnart

Foto: http://museumvictoria.com.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.05.2017, 15:23
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................