Dříve se mu říkalo kunovec východní nebo domorodá kočka, protože je velký jako kočka a stejně štíhlý a čilý, posetý výraznými bílými skvrnami na hnědém nebo černém podkladě. Kunovec tečkovaný má velkou úzkou hlavu s velkýma vzpřímenýma ušima. Ocas je stejně zbarvený jako tělo, ale nemá bílé skvrny.
Kunovec tečkovaný obývá, lesy, křoviny, travnaté plochy, ale je hojný i v zemědělské krajině. Kunovec tečkovaný loví v noci na zemi a živí se převážně velkým hmyzem, drobnými savci, ptáky a ještěry, často také spásá trávu, sbírá plody a zdechliny. Samice je vždy delší a také o polovinu těžší než je samec. Může mít až 20 mláďat současně, ale protože má ve vaku jen šest mléčných bradavek, přežije tedy pouze šest mladých.
Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje kolem 45 centimetrů, ocasu pak 17-28 centimetrů, hmotnost zvířat značně kolísá od 600 gramů až do 2 kilogramů.
Kunovec tečkovaný se ve volné přírodě vyskytuje v Tasmánii; v této zemi obývá nejrůznější lesy, ale také křoviny a řídké porosty, vřesoviště a navštěvuje rovněž zemědělskou půdu.
Dříve žil kunovec tečkovaný v severovýchodní Austrálii, ale naposledy byl pozorován na kontinentě poblíž města Sydney v roce 1960. Podle něj je také nazvána celá čeleď.
Komentáře ke zvířeti