Kunovec tečkovaný

Dasyurus viverrinus

Výskyt: Austrálie
Délka: 45 cm bez ocasu
Hmotnost: 0,6-2 kg
Počet mláďat: Až 20 ks
Potrava: Hmyz, savci, ptáci
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3400 zobrazení     0 komentářů

Dříve se mu říkalo kunovec východní nebo domorodá kočka, protože je velký jako kočka a stejně štíhlý a čilý, posetý výraznými bílými skvrnami na hnědém nebo černém podkladě. Kunovec tečkovaný má velkou úzkou hlavu s velkýma vzpřímenýma ušima. Ocas je stejně zbarvený jako tělo, ale nemá bílé skvrny.

Kunovec tečkovaný obývá, lesy, křoviny, travnaté plochy, ale je hojný i v zemědělské krajině. Kunovec tečkovaný loví v noci na zemi a živí se převážně velkým hmyzem, drobnými savci, ptáky a ještěry, často také spásá trávu, sbírá plody a zdechliny. Samice je vždy delší a také o polovinu těžší než je samec. Může mít až 20 mláďat současně, ale protože má ve vaku jen šest mléčných bradavek, přežije tedy pouze šest mladých.

Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje kolem 45 centimetrů, ocasu pak 17-28 centimetrů, hmotnost zvířat značně kolísá od 600 gramů až do 2 kilogramů.

Kunovec tečkovaný se ve volné přírodě vyskytuje v Tasmánii; v této zemi obývá nejrůznější lesy, ale také křoviny a řídké porosty, vřesoviště a navštěvuje rovněž zemědělskou půdu.

Dříve žil kunovec tečkovaný v severovýchodní Austrálii, ale naposledy byl pozorován na kontinentě poblíž města Sydney v roce 1960. Podle něj je také nazvána celá čeleď.
 

Kunovec tečkovanýNázvy ve světě

Anglicky: Eastern Quoll, Německy: Tüpfelbeutelmarder, Slovensky: Kunovec východný

Foto: http://whyevolutionistrue.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.