Bandikutec kalubu

Echymipera kalubu

Výskyt: Austrálie
Délka: 20-50 cm bez ocasu
Hmotnost: 400-800 g
Potrava: Hmyz, ovoce
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2100 zobrazení     0 komentářů

Bandikutec kalubu je mimořádně proměnlivý v barvě i tvaru, může být hnědý, měďový, žlutý nebo černý s okrovou spodní částí. Má kuželovitý špičatý čenich, holý ocas a drsnou ježatou srst.

Bandikutec kalubu je noční druh, převážně hmyzožravý, ale požírá i ovoce. Český název čeledi, do které je tento druh řazen, je bandikutovití.

Tělo bývá dlouhé 20-50 centimetrů, ocasu 5-12 centimetrů, dospělé zvíře se vyznačuje hmotnosti mezi 400-800 gramy.

Ve volné přírodě se vyskytuje v Nové Guiney, také na Bismarckově souostroví; kde obývá stepi a lesy.

Řád bandikutů (Peramelemorphia) obsahuje čeledi bandikutovití a bandikutcovití, což reprezentuje valnou většinu všežravých vačnatců. Všechny druhy tohoto řádu se vyskytují na území Austrálie a Nové Guiney. Na většinu bandikutů platí charakteristický popis: buclatý, hrbaté tělo s dlouhým kuželovitým čenichem, velmi velké vztyčené uši, relativně dlouhé a hubené nohy, tenký ocas. Jejich hmotnost sahá od 140 gramů do 20 kilogramů, ale nejvíce druhů váží asi jako středně rostlé kotě, tedy přibližně jeden kilogram.

Umístění bandikutů v řádu vačnatých bylo velmi nejasné a kontroverzní. U dvojitozubců jsou dva morfologické znaky, které jasně ukazují evoluční propojení s touto skupinou vačnatých. Jsou to zuby a typ tlapy. Tyto dva jednoznačné směrovatele ale ukazují v opačných směrech.

Bandikutec kalubuNázvy ve světě

Anglicky: Spiny Echymipera

Foto: http://animaldiversity.ummz.umich.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.