Vakokrt písečný

Notoryctes typhlops

Výskyt: Austrálie
Délka těla: 18 cm
Hmotnost: 40-70 g
Počet mláďat: 1.2 ks
Potrava: Houby, hmyz, plazy
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5678 zobrazení     0 komentářů

Vakokrt písečný je malý nepolapitelný savec, je skvěle přizpůsoben hrabání v zemi. Vysunuje rohovitý čenich vpřed, zeminu odhrabává do stran lopatovitými předními drápy a zadníma nohama ji odkopává dozadu. Vyhrabává chodby až do hloubky 2,5 metru v pouštní půdě, ale může i jednoduše „plavat“ ve volném písku, když hledá něco k snědku. Hedvábná srst bývá bílá až skořicová, ocelová nebo tmavočervená (v oblastech bohatých na železnou rudu) a oči mají nepatrné zakrnělé čočky.

Vak samičky se otevírá dozadu, aby si do něj nenabírala písek. Český název čeledi je vakokrtovití a zahrnuje dva druhy.

Vakokrt písečný dosahuje délky těla 18 centimetrů a hmotnosti těla 40-70 gramů. Ve volné přírodě se objevuje tento druh v jihozápadní a jižní Austrálii; kde obývá písčité pouště.

Ačkoliv vakokrt písečný zaujímá místo pravých krtků, v mnohých ohledech se od nich liší. Nehrabe celou přední končetinou, nýbrž pouze dvěma rozšířenými drápy. Také nehloubí stálé nory, nýbrž jakoby pluje pískem: ten se za ním hned bortí. Zahrabává se do půdy do hloubky 2,5 metrů. Vakokrt písečný se živí houbami, půdním hmyzem a plazy.

Jeho způsob života je jen málo prozkoumán a o jeho rozmnožování se neví téměř nic. Vak samice, ve kterém nosí 1–2 mláďata, má otvor vzadu; to omezuje možnost jeho znečištění pískem při hrabání.
 

Vakokrt písečnýNázvy ve světě

Anglicky: Marsupial Mole, Německy: Großer Beutelmull, Slovensky: Vakokrt pieskový

Foto: http://bie.ala.org.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.