Kuskus pruhovaný

Phalanger orientalis

Výskyt: Nová Guinea, Šalamounovy ostrovy
Délka těla: 38-48 cm bez ocasu
Hmotnost: 1,5-2,2 kg
Potrava: Všežravci
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6622 zobrazení     0 komentářů

Zbarvení tohoto živočicha kolísá od bílé po červenou podle lokality výskytu, žije totiž na drobných ostrůvcích. Obecně je však kuskus pruhovaný tmavé zvíře s černým pruhem podél hřbetu a spodní část ocasu samice je holá a bíle tečkovaná. Kuskus pruhovaný vypadá jako kříženec mezi lenochodem a opicí, ale je to noční tvor, uvážlivý a také obratně šplhající díky silným, chápavým prstům. Také jeho ocas je ovíjivý, a proto má spodní stranu drsnou.

V dospělosti dorůstá kuskus pruhovaný délky těla mezi 38-48 centimetry, ocas bývá zpravidla dlouhý 28-43 centimetrů. Hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje od 1,5 až do 2,2 kilogramů. Kuskus pruhovaný se vyskytuje na Nové Guiney, na Šalamounových ostrovech a také okolních ostrůvkách, objevuje se nejčastěji v lesích.

Krotký kuskus pruhovaný je oblíbeným domácím mazlíčkem místních obyvatel. Český název čeledi, do které náleží tento druh je kuskusovití (Phalangeridae). Je to čeleď středně velkých vačnatců většinou žijících v korunách stromů. Jsou silní a zavalití, mají dlouhý, hustě ochlupený ocas, který je u některých druhů chápavý. Oči směřují dopředu. Kuskusové žijí na stromech a první dva prsty na přední končetině směřují proti ostatním prstům, toto neplatí u rodu kusu, jehož zástupci žijí spíše na zemi. Všichni kuskusovití ale šplhají výborně. Jsou to všežravci, aktivní hlavně za úsvitu a za soumraku.

Mají dobře vyvinutý vak, který se otevírá dopředu. Obvykle mívají najednou jen jedno mládě, dvojčata jsou vzácná.
 

Kuskus pruhovanýNázvy ve světě

Anglicky: Grey Cuscus

Foto: televisionworld.in

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.