Possum vlnitý

Pseudocheirus peregrinus

Výskyt: Austrálie a Tasmánie
Délka: 30-35 cm bez ocasu
Hmotnost: 600-1000 g
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3372 zobrazení     0 komentářů

Tento possum je zcela přizpůsoben životu na stromech a má ostré stoličky, aby mohl žvýkat listy, velké střevo, které účinně tráví rostlinnou celulózu a silný ovíjivý ocas, lysý a naspodu poslední třetiny drsný. Přední nohy mají dva protistojné prsty, takže snadno uchopí větev. Srst tohoto druhu je rezavá, šedá nebo tmavě hnědošedá a malá ouška mají vzadu bílé skvrnky. V noci possumové okusují listy blahovičníků, akácií a jiných dřevin. Na severu hnízdí tento druh ve stromových dutinách, kdežto na jihu si vytvářejí kulovitá hnízda z větviček, kůry a travin, podobně jako veverky. Všichni possumové jsou noční zvířata, den přespávají.

Possum vlnitý dorůstá v dospělosti délky těla od 30 do 35 centimetrů, ocas dosahuje délky 30-35 centimetrů, hmotnost se u dospělého jedince pohybuje od 600 gramů až po jeden kilogram.

Possum vlnitý obývá ve volné přírodě východní Austrálii a Tasmánii; navštěvuje lesy, houštiny, pobřežní křoviny a městské parky a zahrady.

Samec pomáhá při výchově mláďat, nosí je na hřbetě, hlídá v hnízdě a krmí, což je u vačnatců velmi vzácné. Český název čeledi, do které náleží possum vlnitý, je possumovití. Possum vlnitý byl dříve loven pro kožešinu zvláště na Tasmánii.
 

Possum vlnitýNázvy ve světě

Anglicky: Common Ringtail Possum

Foto: http://www.botany.unimelb.edu.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.